Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #22: Pět tipů, jak zdokonalíte svou tvorbu v Midjourney

Vít Hanuš
Vít Hanuš
18. 9. 2023

Midjourney, Stable Diffusion, DALL-E 2, Leonardo.Ai či Bing Image Creator – za necelý rok se nám představilo opravdu hodně AI nástrojů pro generování obrazů a všechny udělaly ohromný krok vpřed. Pokud bych měl ale předat titul za nejlepší nástroj v poměru cena/výkon/uživatelská přívětivost, dal bych ho rozhodně prvně jmenovanému. Každá nová verze Midjourney dodává stále lepší výsledky a přidává další a další šikovné funkce. Vypadá to, že tenhle vlak jen tak nikdo nezastaví!

Dnes vám tedy ukážu pět tipů, které denně využívám při své práci s Midjourney. A budu rád, když vám zpřesní, zrychlí nebo zdokonalí i vaši vlastní tvorbu obrazů. Pojďme na to!

Ukázka kvality výstupu Midjourney 5.2

Zpřesněte styl svého obrazu

Jako první se paradoxně podíváme mimo samotné Midjourney. Při generování obrazů ve specifickém stylu mi totiž občas nastávají dvě situace. Buď má Midjourney tendenci „ujíždět“ do jiných stylů, než chci. Někdy si sám nedokážu vzpomenout na název určitého stylu nebo ani nevím, jak bych svou představu přesně popsal. Abyste nemuseli být stejně jako já chodící encyklopedií, mám pro vás připravený první dvojitý tip.

S popisem a inspirací vám v takových situacích pomůže web MidLibrary. Funguje doslova jako neustále se rozvíjející databáze vizuálních stylů. Díky přehlednému rozčlenění do kategorií se rychle zorientujete a můžete si prohlížet i různé ukázky vygenerovaných obrazů s konkrétními textovými prompty.

Landing page MidLibrary

Úvodní stránka MidLibrary

Ukázka promptů a generovaných obrazů v MidLibrary

Ukázka vygenerovaných obrazů spolu s textovým prompty

Když víte, jaký styl je ten pravý, je důležité ho i správně zasadit do vašeho zadání. Přesuňme se tedy zpět do prostředí Midjourney. Mnoho lidí vypisuje požadovaný styl kamkoliv do textového promptu. To má ale někdy svá úskalí. Výsledný obraz může najednou obsahovat věci, které na svém obrazu nechtěli mít.

Důvod? Midjourney jednoduše nechápe, kde končí popis obrazu, a kde začíná popis stylu. Proto se mi při vyplňování textového promptu osvědčilo psát za hlavní informaci čárku, napsat příkaz in the style of a poté popsat styl, který požaduji.

Například takto:

/imagine cat wearing a top hat holding a glass of wine, in the style of filigree

Vygenerované obrazy kočky

Upravte vybranou oblast obrazu

Jednou z nejnovějších funkcí, kterou Midjourney přidal, je možnost úpravy jednotlivých částí obrazu. Už tedy nemusíte čekat na správný obraz zdlouhavým generování nových a nových verzí. Nyní můžete upravovat verzi, kterou máte hotovou. Podobnou funkci Vary Midjourney přidal v minulosti, nicméně díky tomuto vylepšení můžete označit přesné oblasti, které chcete změnit. Tuto funkci můžete vyvolat po upscalu jedné ze čtyř verzí pod tlačítkem Vary (Region).

Kde najít novou funkci Vary (Region)

Následně se vám ukáže nová obrazovka, na které už můžete označit určité oblasti úprav. Dole u textového promptu máte možnost využít buď obdélníkový výběr, nebo klasické laso jako ve Photoshopu. Označíte oblasti, které chcete změnit, a zároveň můžete přepsat i původní textový prompt. Po kliknutí na šipku se vám začne na hlavní stránce generovat upravený obraz.

Prostředí funkce Vary (Region)

Označený výběr na obrazu a přepsaný textový prompt

Čtyři verze upraveného obrázku

Výhoda této funkce je jasná. Pokud si vygenerujete obraz, u něhož se vám líbí jeho kompozice, styl nebo barevnost, a potřeboval by jen pár drobných změn, tahle funkce vás určitě okouzlí. Sám jsem zvědavý, co s ní ještě komunita kolem Midjourney vymyslí.

Zlepšete zadání svých promptů

Funkce popisu neboli /describe se zadává do textového pole stejně jako třeba funkce /imagine. Po zadání si vám objeví možnost nahrát obrázek. Nahrajte tedy vlastní obrázek, odešlete zprávu a nechte chvíli Midjourney přemýšlet. Po chvilce se vám vypíšou čtyři interpretace toho, co se podle AI na vašem obrázku nachází.

Textové okno po zadání funkce /describe

Textové okno po vložení obrázku

Výsledná obrazovka s popisy fotky

Díky této funkci se můžete jednak skvělým způsobem učit, jak AI nad obrazy přemýšlí, nebo třeba také objevit zajímavé textové prompty, které by vás normálně nenapadly. Zároveň se vám pod výpisem promptů nabídnou očíslovaná tlačítka, pomocí kterých můžete jednotlivé popisy rovnou znovu generovat.

A na konec to nejzábavnější – tlačítko Imagine all! Naráz vám vygeneruje všechny zobrazené textové prompty. Za mě úžasný způsob, jak si mohu vizuálně porovnat jednotlivé textové prompty mezi sebou.

Verze 1

Verze 2

Verze 3

Verze 4

4) Dejte svým obrazům rozmanitost

Chcete získat z Midjourney rozmanitější výsledky? Zadejte za váš textový prompt příkaz ––style raw a uvidíte, jak budou vaše výsledky hned o něco pestřejší. Podle dostupných informací má tento prompt způsobit odklon od zavedené stylizace, kterou do svých výstupů běžně Midjourney vkládá. Nicméně z mé zkušenosti jsou generované obrazy více rozlišné a je na nich více vidět určitá škála, do kterých se váš textový prompt vejde. Zároveň tato funkce často generuje realističtější výsledky. Je to někdy sázka do loterie, ale pro hledání inspirace se jedná opět o velmi zajímavou funkci.

Na následujícím příkladu vám ukážu rozdíl, který prompt ––style raw dělá. Všimněte si, že zároveň používám prompt ––seed 1, který způsobuje, že se oba obrazy generují ze stejné počáteční mlhy č. 1. Díky tomu můžete zřetelně porovnat prompt ––style raw.

/imagine Teddy bear and an acorn sitting in a spaceship --seed 1

/imagine Teddy bear and an acorn sitting in a spaceship --style raw --seed 1

 

Obarvěte své obrazy podle sebe

Finální tip je sice drobnost, ale při generování obrazů ho využívám na denní bázi. Určení barevnosti. Nezapomínejte do svého textového promptu zadávat barvy nebo barevné kombinace oddělené čárkami. Ano, já vím – je to trochu primitivní rada! Sám se ale divím, jak málo lidí takovou maličkost při promptování nepoužívá.

Bohužel Midjourney neumí příliš dobře pracovat s přesnými HEX kódy barev. I tak ale můžete používat standartní pojmenování barevných odstínů a funguje to docela dobře. Takže pokud příště budete generovat nějakou sci-fi scénu a nebudete chtít, aby výsledky byly příliš ponuré, zkuste zadat nějakou světlou kombinaci barev, třeba white and sky blue, a uvidíte ten rozdíl! 🙂

Zde máte příklad, jak se mění výsledné obrazy při použití barev v textovém promptu:

/imagine Cat running on roofs, in the style of Mario Bava --seed 1

/imagine Cat running on roofs, in the style of Mario Bava, crimson red and mint green --seed 1

Tak to je pro dnešek vše. Budu rád, když vám všechny uvedené tipy pomohou při vaší tvorbě v Midjourney. A já jdu zase zjistit, jestli během mého psaní článku nepřibyla v tomto geniálním nástroji zase nějaká nová funkce.

Sdílejte článek

Související články