Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #30: Tři nejzajímavější AI nástroje pro tvorbu videí

Vít Hanuš
Vít Hanuš
6. 12. 2023

Už vám taky nestačí AI nástroje pro generování obrázků? Pojďte se tedy se mnou naučit používat AI nástroje pro tvorbu videí! Dnes vám představím hned tři nástroje a lehce zmíním i jejich hlavní výhody a nevýhody.

Další metou jsou AI videa

Dobu spadlých brad z generovaných obrázků máme už nejspíše za sebou. Krásné scenérie, realistické fotografie a uvěřitelné doplňování scén jsou doslova na denním pořádku. Co je tedy další metou, která nás opět usadí do židle? No, přeci pokud vdechneme našim AI obrazům život a rozpohybujeme je.

Samozřejmě, výstupy jsou stále ještě plné rozpaků. Ale AI nástroje pro generování videí se rozvíjí raketovým tempem. A už teď je vidět obrovský posun a potenciál, který AI videa v brzké budoucnosti nabídnou.

AI nástroje stokrát jinak

AI nástroje pro tvorbu videí nefungují všechny stejně. Některé fungují čistě na bázi textu, tj. překlopení textového promptu do obrazu. Některé dovedou rozhýbat vámi vložený obrázek. Jiné zase fungují spíše jako živé filtry a překlopí vámi natočené video do vybraného stylu. Můžete tak během chvíle vstoupit do animovaného filmečku, katastrofické alternativní reality nebo se stát rytířem uvnitř středověkého hradu.

Pojďme se podívat na některé AI nástroje, které osobně využívám.

1) AI nástroj RunwayML

RunwayML je momentálně asi nejlépe rozvinutý AI video nástroj. Jejich aplikace nabízí několik forem tvorby videí, takže si zde každý najde to, co právě hledá. Webové prostředí je přehledné a každý nástroj dobře vysvětlený.

Zároveň mají i rozsáhlou sadu tutoriálů na svém Youtube kanále. Získáte tak velmi rychle přehled, co která funkce dělá. RunwayML můžete používat zdarma. Pokud ale chcete mít možnost videa upscalovat, odstranit watermark a mít možnost tvořit více videí ve větší délce, bude vás standardní verze stát 15 dolarů měsíčně.

RunwayML, verze Gen 1 (Video2Video)

Tato verze byla první, kterou RunwayML vydal. Jedná se o přefiltrování videa do jiného stylu. Vložíte vaše video a máte 3 možnosti, jak dosáhnout požadovaných změn. Buď můžete vložit referenční obrázek, vybrat si z některých presetů, které RunwayML nabízí, nebo použít textový prompt.

Pokud si vyberete váš referenční obrázek nebo preset z knihovny RunwayML, můžete si zvolit intenzitu, s jakou se referenční obrázek propíše do vašeho videa. Následně si vyberete ze čtyř stylů, které vám RunwayML vytvoří, a pak už jen chvilku počkáte na finální dokončení.

Vkládání referenčního videa v RunwayML Gen-1 Video2Video

Vkládání referenčního videa v RunwayML Gen-1 Video2Video

Render finálního videa v RunwayML Gen-1 Video2Video

Render finálního videa v RunwayML Gen-1 Video2Video

RunwayML, verze Gen-2 (Texto2Video)

Vylepšená verze Gen-1 funguje velmi podobně jako Midjourney. Generuje úplně nové video pouze z referenčního obrázku, textového promptu nebo z obou těchto zdrojů. Má nejvíce rozšířené možnosti úprav a momentálně se jedná o nejintuitivnější nástroj pro tvorbu videí.

Můžete si zde zvolit směr kamery, délku videa nebo rychlost pohybu. Nově se zde nachází i funkce Motion Brush, díky které můžete vybrat přesnou oblast obrázku, kterou chcete rozpohybovat. Tuto verzi si zamilujete! Vytváříte v ní totiž prakticky videa „z ničeho“.

Okno textového promptu v RunwayML Gen-2 Text2Video

Okno textového promptu v RunwayML Gen-2 Text2Video

Vygenerované video v RunwayML Gen-2 Text2Video

Vygenerované video v RunwayML Gen-2 Text2Video

Hodnocení RunwayML

RunwayML bych celkově zhodnotil jako nejúžasnější a momentálně nejzajímavější počin nejen v oblasti AI videa. RunwayML nabízí i další zajímavé nástroje, které by stálo za to rozebrat do detailu.

Funkce Remove Background dokáže jednoduše odstranit pozadí z vašeho videa. Pomocí funkce Blur Faces zase můžete jednoduše rozmazat obličeje z vaší investigativní reportáže. A tak dále! Celkem se v RunwayML momentálně nachází 29 různých nástrojů nejen pro video, ale i pro audio a statický obraz.

Takže neváhejte a testujte!

2) AI nástroj Genmo

Genmo je obsahově menší tool než Runway. I tak ale stojí za vyzkoušení. Momentálně obsahuje dvě verze – Videos a Animate. Genmo funguje zdarma, kdy každý den dostanete určité množství „paliva“, které můžete pro tvorbu videí vytvořit.

Nebo pokud chcete rozšířené funkce, můžete si zaplatit 10 dolarů měsíčně. Za to dostanete každý den 10x více paliva pro tvorbu, výstupy bez watermarku a prioritní přístup k novým verzím.

Web Genmo

Web Genmo

Genmo Videos

Nástroj Videos je velmi podobný Text2Video funkci v RunwayML. Pomocí podkladového obrázku nebo textového promptu můžete vytvořit video nebo rozhýbat svůj obraz. Na tomto toolu se mi líbí automatické rozpoznání obsahu videa a jeho vyplnění do textového promptu.

Zároveň tool Videos nabízí relativně široké množství úprav, včetně určení množství verzí, plugin na určení směru kamery atd. Výstupy jsou ale vizuálně velmi podobné těm z Text2Video RunwayML.

Základní obrazovka Videos s textovým promptem

Základní obrazovka Videos s textovým promptem

Ukázka možností úpravy Videos

Ukázka možností úpravy Videos

Výsledné video v Genmo Videos

Výsledné video v Genmo Videos

Genmo Animate

Animate je původní verze generovaného videa na Genmo. Tato funkce je zajímavá především svou stylizací. Videa nejsou plynulá, spíše se jedná o vizuální morphing mezi jednotlivými scénami. Zároveň zde můžete popsat několik různých scén, takže si můžete sepsat krátký příběh, kterým má video za vámi určený čas projít.

Úvodní obrazovka funkce Animate v Genmo

Úvodní obrazovka funkce Animate v Genmo

Ukázka úprav videí v Genmo Animate

Ukázka úprav videí v Genmo Animate

Hodnocení Genmo

Genmo zatím nevnímám jako nějaký důležitý nástroj pro tvorbu AI videí. Nicméně stylizace jejich výstupů a možnost vytvoření scénáře videa jsou vlastnosti, ke kterým se rád při práci na některých specifických projektech vracím.

3) AI nástroj LeiaPix

LeiaPix je malý nástroj, který slouží k rozhýbání statického obrazu. Pomocí AI dokáže vytvořit hloubkovou mapu obrazu a na základě toho vytvořit kameru, která se kolem obrazu pohybuje a dává mu prostorový dojem. Zajímavá funkce pro oživení vašeho portfolia. Případně ji můžete využít, pokud potřebujete jednoduchý záběr pro vaše video a nechcete riskovat ztrátu původního referenčního obrazu.

Obrázek vložený do LeiaPix a ukázka funkcí

Obrázek vložený do LeiaPix a ukázka funkcí

Ukázka hloubkové mapy vygenerované podle referenční fotografie

Ukázka hloubkové mapy vygenerované podle referenční fotografie

Hodnocení LeiaPix

Jedná se zkrátka o šikovný nástroj, který se především hodí na určité specifické úkoly.

Problémy AI videí

To, co jsem vám nyní ukázal, je jenom malý úsek neustále rozvíjejícího se odvětví AI tvorby videí. Jen o RunwayML by se dal napsat celý článek popisující do detailu jednotlivé funkce (foreshadowing? 😉). Vůbec jsem také nezmínil krále možností a složitého UI – Stable Diffusion Deforum A1111. Především proto, že ho stále poznávám. 🙂

Stejně jako jsme se na začátku roku 2021 nacházeli v raném období poznávání AI obrazů pomocí Dall-E, tak nyní objevujeme možnosti AI videa. A s tím přichází tradiční potíže jako pokroucení lidé, příliš mnoho pohybu, nebo naopak šumící obraz bez známky života.

Asi bych ještě nenazval AI video něčím, co se dá dnes v pracovní sféře užívat bez kompromisů a vizuálních bolestí. Ale vidím, jak vycházejí nové verze a jak se postupně funkce vylepšují. AI videa budou zcela jistě čím dál čistější. A kdo ví, samotná zvláštní nepřirozenost AI videí může být snadno základním kamenem pro různé video projekty.

Sdílejte článek

Související články