Midjourney patří mezi špičku v oblasti generování obrázků pomocí umělé inteligence. Jeho schopnost vytvořit fotorealistické vizuály a detailně interpretovat zadání z něj dělá oblíbený nástroj pro umělce a kreativce po celém světě. Nyní ale Midjourney posouvá svou nabídku ještě dál s novým projektem Midjourney Patchwork. A co tento nástroj umí? To se přesně dozvíte v tomto shrnujícím článku.
WoTaFak Iz Midjourney Patchwork?
„Welcome to the world of Patchwork, Neo!“ chtělo by se říct… Zatímco běžné generátory obrázků se soustředí na jednotlivé vizuály, Midjourney Patchwork umožňuje tvořit celé propojené světy. Představte si nástroj, který vám pomůže nejen s návrhem postav a míst, ale i s jejich příběhem, motivacemi a vzájemnými vztahy. A to všechno v jednotném vizuálním stylu a estetice. Tedy to, s čím Midjourney mělo zásadní trabl – konzistence.
Hlavní myšlenkou Patchworku je poskytnout uživatelům platformu, kde mohou tvořit na nekonečném plátně. Tento koncept může připomínat jiné nástroje, jako je Adobe Project Concept nebo Recraft, ale Midjourney ho obohacuje o AI generování a intuitivní tvorbu „živých“ světů.
Vše na jednom plátně
Midjourney Patchwork je dostupný jako webová aplikace, ke které potřebujete svůj Midjourney účet. Po přihlášení vás přivítá nekonečné plátno, kde se vaše nápady mohou rozvíjet bez omezení. Na levé straně obrazovky najdete „Toolbox“– nástroj, který vám umožní přidávat do světa různé přednastavené prvky: postavy, události, místa nebo rekvizity.
Každé plátno se ve slovníku Patchworku nazývá „svět“. V tomto světě můžete umisťovat a přetahovat obrázky, textová pole a další „scrapy“ – menší prvky, které tvoří základ vašeho příběhu. A co když chcete vytvořit nový svět? Jednoduše zadáte prompt do horního panelu „Vytvořit“ a vyberete si z nabízených stylů nebo si vytvoříte svůj vlastní.
Tvorba postav a jejich vztahů
Midjourney Patchwork jde ještě dál v možnostech personalizace. Můžete například vytvářet postavy, které mají jména, vlastnosti i motivace. Každou postavu můžete snadno vizuálně propojit s ostatními pomocí čar, které symbolizují vztahy a vazby mezi nimi. Výsledkem je přehledný diagram, který vypadá jako kombinace storyboardu a mapy světa. Tedy za předpokladu, že netvoříte svět, který by odpovídal Beverly Hills 90210. Tam už nám nepomůže žádný diagram… a nejspíš ani svěcená voda.
Další zajímavou funkcí Patchworku je možnost přepínat mezi jednotlivými projekty, aka světy. Stačí vytvořit portál – malé kruhové tlačítko, které funguje jako „brána“ mezi plátny. Díky tomu můžete snadno pracovat na více projektech najednou nebo přecházet mezi různými částmi vašeho příběhu.
Spolupráce v reálném čase
Midjourney Patchwork je nejen nástrojem pro jednotlivce, ale i pro týmy. Spolupráce je zde velkým tahákem – můžete své plátno sdílet s ostatními, kteří na něm mohou pracovat společně s vámi. Funguje to podobně jako v Figmě. Max Kreminski, šéfik laboratoře Storytellingu Midjourney, během ukázky zmínil, že na jednom projektu může pracovat až 100 lidí najednou.
A i když to může být občas trochu chaotické, společná tvorba přináší spoustu nových možností a inspirace. Zůstává jen otázkou, jak moc si můžete svůj vytvořený content „chránit“ před úpravami ostatních uživatelů v projektu. Prozatím nefunguje zámek pro celou grupu označených objektů, ale věřím, že to je pouhá technikálie.
AI jako parťák tvůrčího procesu
Midjourney Patchwork ukazuje, jak moc umělá inteligence může podpořit kreativitu. V ukázkách, které společnost zveřejnila, AI nejen generuje obrázky, ale v podstatě navrhuje i celý příběh. Na uživateli pak zůstává, aby rozhodl, které prvky přijme a které odmítne.
Pamatujete na kdysi populární knihy typu „Vyber si své dobrodružství“? Pokud chcete, aby hrdina šel na křižovatce doleva, pokračujte na stranu 62, pokud chcete, aby šel doprava, tak skočte na stranu 82. Zde je to úplně stejné – AI vám dává možnosti a vy rozhodujete o výsledku.
Pokud chcete mít nad procesem více kontroly, Midjourney má pro vás dobrou zprávu. Už brzy bude možné nahrávat na plátno referenční obrázky, které mohou posloužit pro všechny zmiňované akce v Toolboxu. AI je použije jako inspiraci při generování nového obsahu.
Co chystá Midjourney do budoucna?
Spuštění Midjourney Patchwork naznačuje, že společnost chce konkurovat zavedeným kreativním softwarům, jako jsou Adobe Photoshop nebo Figma. Dalším krokem v jejich plánu je uvedení Midjourney V7, který má přinést větší konzistenci postav napříč generovanými obrázky.
A co dál? Max Kreminski během ukázky zmínil, že společnost pracuje na možnosti generovat 3D scény a virtuální realitu pomocí AI. Tato funkce je zatím hudbou budoucnosti, ale vize je jasná: umožnit tvůrcům tvořit pohlcující světy plné detailů a interakcí. Jsem vážně zvědavý, jak bude vypadat souboj mezi MJ Patchworkem a 3D AI softwarem „Scenic“ od Adobe, který jsme mohli vidět v rámci Sneaks na konferenci Adobe MAX a o které psal Víťa Hanuš ve svém článku.
Zakladatel Midjourney David Holz navíc odhalil, že firma plánuje rozšíření o hardwarové projekty a chce se stát plnohodnotnou výzkumnou laboratoří zaměřenou na umělou inteligenci a kreativitu. Ale to ani nemusel, psát… To je přece každému jasné, ne?
AI revoluce, která rozděluje
I přes všechny tyto pokroky zůstává AI umění kontroverzním tématem. Když velké značky využívají umělou inteligenci, často čelí kritice – například vánoční reklama Coca-Coly vytvořená AI nebo použití generativních modelů ve hře Call of Duty: Black Ops 6 vyvolaly mezi lidmi smíšené reakce.
Přesto je Midjourney Patchwork ukázkou toho, jak AI může fungovat jako motor kreativity, naštestí ale za volantem stále musí být s realitou spojený jedinec. Patchwork přináší nové možnosti pro umělce, designéry i scénáristy. Ať už chcete tvořit fantastické světy nebo storyboardy pro reálné projekty, Patchwork stojí za vyzkoušení.
Platforma je dostupná na patchwork.midjourney.com, kde už první tvůrci sdílejí své návody a tipy, jak začít.