Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #87: 3 rychlé tipy pro generování obrázků v ChatGPT

Vít Hanuš
Vít Hanuš
1. 7. 2025

V poslední době zažívá generování obrázků s ChatGPT obrovský boom. Po více než třech letech ho dokonce i já používám častěji než Midjourney. Je intuitivnější na ovládání a často přináší uvěřitelnější výstupy. V tomto článku vám ukážu tři rychlé tipy, které se mi při práci s ChatGPT osvědčily.

AI Inside Out #87: 3 rychlé tipy pro generování obrázků v ChatGPT

Verze GPT Image 1 (vylepšené generování a editace obrázků a nahrazení DALL‑E 3) je součástí ChatGPT 4o od 25. března 2025. V mých očích je to v současné době určitě nejjednodušší nástroj pro generování obrázků. Nemusíte znát žádné pokročilé funkce, vše je omezeno jen vaší představivostí. ChatGPT chápe vaše zadání téměř vždy. A když se v něčem sekne, je většinou chyba někde mezi židlí a monitorem, často kvůli nejasnému, nebo neúplnému zadání.

Zkrátka, co nenapíšete, to nemáte.

Tip 1: Nahrazení materiálu

Tuto funkci využívám, pokud chci u některého předmětu vyměnit materiál za jiný. Pro svůj e-shop tak můžete například vytvářet více variant produktů nebo u kampaňových vizuálů můžete měnit aktérům oblečení.

A nepotřebujete k tomu nic složitého. Stačí jen vložit fotku vašeho originálního předmětu k textovému promptu a následně vložit materiál, za který chcete materiál produktu vyměnit. Ukažme si to na příkladu.

Tady je pár bílých bot:

Produktová fotografie páru bílých bot

Produktová fotografie páru bílých bot

A tady je materiál, do kterého boty potřebuju obléknout:

Textura hnědé kůže

Textura hnědé kůže

Radši ani nebudu myslet na to, jak bych to dělal před lety bez AI. Upřímně nemám nejmenší tušení! Nejspíš bych musel danou texturu postupně na jednotlivé části bot vkládat a ohýbat, dokud by výsledek nevypadal aspoň obstojně. Zkrátka pakárna.

Ale nechme dávnou minulost stranou… A podívejme se na textový prompt pro ChatGPT. Obrázky jsem přidal pomocí ikony „+“, kterou naleznete v levém dolním rohu promptovacího okna, a následně jsem přidal obrázky přímo z počítače.

Symbol "+" pro vkládání obrázků do promptu

Symbol „+“ pro vkládání obrázků do promptu

Nyní vytvářím jednoduché textové zadání, co od ChatGPT chci. Samozřejmě nesmím zapomenout na formát obrázku. Můj výsledný prompt tedy vypadá takto:

Textový prompt pro generování v Chat GPT

Textový prompt pro generování v ChatGPT

No a výsledný obrázek vypadá takto:

Výsledný obrázek bot s vyměněným materiálem

Výsledný obrázek bot s vyměněným materiálem

Jasně, výsledek sice není úplně dokonalý. Počet děr na bocích neodpovídá původním botám a barva pozadí trochu zešedla. Nicméně to už není nic, s čím by si zručný grafik ve Photoshopu neporadil. Takhle jednoduché to je.

Jen nesmíte zapomenout na jasné instrukce! Původněj jsem použil prompt „Vygeneruj stejné boty, jen s tímto materiálem.“ a výsledkem byly bílé boty na koženém pozadí a ještě k tomu ve formátu na šířku. Zkrátka úspěch se schovává v detailech.

Pojďme si zkusit několik další „ustřelených“ verzí, ať vidíme limity generovaného nahrazování v obraze.

Varianty bot – Galaxie, vlčí srst a brokolice

Varianty bot – Mlhovina, vlčí srst a brokolice

Vesmírná mlhovina, vlčí srst a brokolice. Se všemi verzemi si ChatGPT poradil obstojně a udržel jak kompozici, tak i úhel kamery.

Tip 2: Změna pozadí

Tento tip je spíše nadstavba předchozího a vlastně budeme požadovat opak. Předmět zanechat stejný, jen vyměnit prostředí, ve kterém se nachází. ChatGPT si totiž dokáže poradit i s takovými věcmi, jako realistické doplnění stínů, světel a odrazů. Pojďme si to ukázat.

Tady jsou obrázky, se kterými budu pracovat.

Podklady pro generování – Plechovka piva a džungle

Podklady pro generování – Plechovka piva a džungle

Tohle bude o něco větší výzva! Především kvůli velkému množství textů na plechovce. Ale když dosáhneme aspoň z části použitelného obrázku, zbytek dokážeme upravit ve Photoshopu.

Tady je textový prompt, který jsem použil:

Textový prompt pro doplnění pozadí

Textový prompt pro doplnění pozadí

No a výsledný obrázek? Tady je:

Výsledný obrázek vložené plechovky do džungle

Výsledný obrázek vložené plechovky do džungle

Moc pěkný! Dole vidíme odraz ve vodě a i vržený stín se vcelku povedl. Zároveň je i moc pěkné, jak se kámen odráží na spodní části plechovky.

Samozřejměproblém jsou texty. Čitelnost některých není úplně dobrá, a některé texty dokonce zmizely. Ale jak jsem psal výše, s tím už si zkušený grafik poradí. Mrzí mě ale, že světlo není dramatičtější, takže zkouším prompt ještě jednou. Tady je zadání:

Textový prompt pro přesnější popsání světel a stínů

Textový prompt pro přesnější popsání světel a stínů

No a tady je výsledný obrázek:

Výsledný obrázek s mnohem dramatičtějšími stíny a světlem

Výsledný obrázek s mnohem dramatičtějšími stíny a světlem

Tip 3: Konzistentní charaktery

Poslední tip se týká konzistence generativního obrazu. Např. v kampaních na sociálních sítích potřebujete vizuálně stabilní charaktery. Zkusím tedy vytvořit dva maskoty, které následně vložím do stejné scény tak, aby spolu interagovali.

Tady je první prompt, jednoduchý charakter s jasnými vizuálními rysy:

Pro lepší zachycení póz a emocí jsem si nechal pomocí promptu vygenerovat i tzv. character sheet. Tady jsou výsledné obrázky:

Návrh maskota chlapce, včetně character sheetu

Návrh maskota chlapce, včetně character sheetu

A stejným způsobem jsem postupoval i při vytváření druhého charakteru. Tentokrát je to dívka, která by mohla reprezentovat odlišný segment zboží.

Návrh maskota dívky, včetně character sheetu

Návrh maskota dívky, včetně character sheetu

Tak. Naše charaktery bychom měli a teď pojďme vymyslet scénu, ve které by mohli oba figurovat. Výsledný obrázek by mohl například tvořit základ nějaké kreativní kampaně. Co třeba… Servis elektroniky? Chlapec se snaží opravit rozbitou lednici, zatímco dívka volá do servisu. To by šlo ne? Jdeme to zkusit.

Tady je prompt:

Textový prompt pro vygenerování situace s charaktery

Textový prompt pro vygenerování situace s charaktery

A tady základ obrázku pro finální zpracování. Už jen stačí několik úprav, rozšířit strany obrázku a dodělat zbylé grafické prvky.

Výsledný obrázek postaviček v nějaké situaci

Výsledný obrázek postaviček v nějaké situaci

Samozřejmě se styl dá ladit podle zadání a představ klienta, nicméně prompt byl naplněn téměř na 100 %. Klíčový vizuál máme na světě i s našimi dvěma hrdiny v hlavních rolích:

Návrh banneru s použitými charaktery

Návrh banneru s použitými charaktery

S ChatGPT se dá vždy domluvit

Tohle všechno je jenom lehký nástin toho, jak ChatGPT kreativně využívat. Právě práce s existujícími obrázky, výměny pozadí, předmětů, materiálů a barev je to, kde vidím v současné verzi tu pravou sílu a velké ulehčení času. Zároveň, ale stále počítám s tím, že se jedná o LLM, který má sám o sobě různé problémy a zádrhely. Ale konečně mám pocit, že pracuju nástrojem, se kterým se můžu vcelku rozumně domluvit.

Sdílejte článek

Související články