Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Co je AMP a jak může pomoci vašemu webu?

Na ikonku blesku s nápisem AMP už si možná někteří z vás ve výsledcích mobilního vyhledávání Google zvykli. Po kliknutí na takto označený výsledek vyhledávání se webová stránka zpravidla načte v řádech desetin sekund a uživatel na mobilu tak nemusí na vykreslení webu dlouhé vteřiny čekat. Za bleskurychlé načtení stránek může technologie Accelerated Mobile Pages. O co se jedná a jak to může webu pomoci?

Webové stránky ve formátu Accelerated Mobile Pages (AMP) jsou pro české uživatele k dispozici zhruba od loňského podzimu. Jedná se o technologii od Google, která umožňuje téměř okamžité načtení webových stránek na mobilních zařízeních, a to i za pomalého připojení. Jak je to možné? Jednoduše. Díky třem věcem:

  • AMP HTML – standard HTML kódu, který specifikuje, jaké značky (tagy) je a není možné v kódu používat. U některých standardních HTML značek, jako je například <img> pro vložení obrázku je navíc nutné použít pozměněnou AMP značku. V tomto případě <amp-img>.
  • AMP JS – knihovna JavaScriptu, která umožňuje bleskové vykreslení stránky. Nadměrné používání JavaScriptu často načítání webových stránek brzdí. Proto je použití JavaScriptu ve formátu AMP omezeno na funkcionalitu této knihovny. Knihovna AMP JS je dostupná na GitHubu.
  • AMP Cache – třetí velmi důležitá součást je mezipaměť Google AMP Cache, do které je obsah webu načten. Při načítání webových stránek jsou tak všechny statické soubory (HTML dokument, soubory JavaScriptu, obrázky…) načteny téměř okamžitě, a to i díky použití rychlejšího protokolu HTTP/2.

AMP – Accelerated Mobile Pages

Kromě výrazně kratší doby načítání má AMP ještě jednu nespornou výhodu. Výsledky vyhledávání stránek v tomto formátu mohou poutat více pozornosti v SERPu Google, a to minimálně následujícími dvěma způsoby:

1) Snippety odkazující na AMP verze stránek obsahují znak AMP s ikonkou blesku, což může zvyšovat míru prokliku (CTR).

Snippety s příznakem AMP a ikonkou blesku

2) AMP stránky se také mohou objevit v rozšířených výsledcích vyhledávání, jako je AMP carousel.

AMP Carousel

Jaké další věci musí AMP verze stránek splňovat?

  • V hlavičce na ně musí odkazovat originální verze stránek ve formátu:

Odkaz na AMP verzi v hlavičce originální verze stránek

  • V hlavičce AMP verze stránek musí být použita kanonizace na URL originální stránky:

Odkaz na kanonickou verzi v hlavičce AMP verze stránek

Jak se AMP implementuje?

Jak už bylo zmíněno, AMP kód musí splňovat některé náležitosti vycházející ze standardů AMP HTML.

Nejjednodušší šablona kódu stránek v AMP může vypadat následovně:

Šablona AMP verze webu

Pří tvorbě stránek je samozřejmě třeba dodržovat standardy AMP HTML a AMP JS. Nepsaným standardem je přítomnost fragmentu /amp v URL adrese AMP verze stránek.

Pro ty z vás, kterým běží web na WordPressu, je k dispozici oficiální plugin, který je velmi snadno použitelný. AMP díky němu na svém webu rozchodíte na pár kliků myši. Pokud používáte plugin YOAST SEO, nezapomeňte nainstalovat také plugin Glue for Yoast SEO & AMP, který umožní data z YOAST pluginu (titulky, tagy meta description apod.) zobrazovat také v AMP verzi stránek. Kromě WordPressu je AMP podporováno také na dalších CMS, jako jsou například Drupal nebo Squarespace.

Kde všude se moje AMP stránky mohou zobrazit?

Počet platforem, které AMP verze stránek ve svých rozhraních podporují, není úplně velký. Zato jsou ale velmi významné. Kromě Google je to například FacebookTwitterPinterestLinkedIn a další.

Testování a validace AMP

Protože je AMP technologie podporovaná Googlem, můžete chyby na AMP stránkách a počet zaindexovaných AMP stránek sledovat v nástroji Google Search Console.

Přehled Indexovaných AMP stránky v Google Search Console

Je AMP vhodné pro všechny typy stránek?

AMP je technologie, která je značně omezená funkcionalitou. Její nejvhodnější použití je tedy pro weby s malou mírou interakce uživatelů. Zpravidla se jedná o obsahové weby a většina významných světových mediálních institucí již AMP používá. Zmínit lze například The GuardianCNNNew York Times nebo BBC. Z významných českých médií jsem zatím AMP zaregistroval pouze u serveru Seznam zprávy.

AMP používají také e-shopoví giganti eBay nebo Aliexpres. Vzhledem k náročnosti nasazení AMP na tyto typy stránek bych ale doporučil zvážit, jak velký přínos bude zrychlení stránek oproti vynaloženému úsilí mít. Web lze přecijen zrychlit i jinými způsoby.

Jestliže nasazení AMP zvažujete, další informace naleznete v následujících zdrojích:


Tento článek byl zveřejněn 28. 7. 2017 na Sunitce. Taste Sun je dnes součástí skupiny Taste.

Sdílejte článek