Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Jak začít pracovat s Power BI vol. VIII – Synchronizace filtrů

V minulém článku o základech práce s Power BI jsme si ukázali, jak využívat pokročilé možnosti filtrací. Řekli jsme si i to, jak změnit velikost dashboardu či jak získat další vizuály, které nejsou k dispozici v základním Power BI Desktop. Dnes se ještě jednou vrátíme k filtrům (konkrétně k synchronizaci filtrů) a budeme se věnovat vkládání různých objektů. 

Synchronizace filtrů (průřezů)

Celý reporting (Power BI sestava) se většinou skládá z vícero dashboardů/záložek. Dejme tomu, že máme jeden dashboard zobrazující data ze skladů, druhý dashboard zobrazující data z prodejen a třetí dashboard s účetními daty. Při analýze dat uživatel často přepíná mezi jednotlivými dashboardy. V tento moment by se hodilo mít některé filtrace aktivní napříč některými nebo všemi dashboardy. Například by se nám hodilo, aby se filtrace nastavená na dashboardu Sklady přenesla na dashboard Prodejny a naopak. Typickým filtrem, který chceme zachovat aktivní je Datum. Když si dashboard Sklady vyfiltrujeme na leden, chceme mít po přepnutí na jiný dashboard stále vyfiltrovaná lednová data. Nechceme nastavovat filtr pokaždé, když přepneme mezi dashboardy.

Synchronizace průřezů

Synchronizace průřezů

Vývojáři Power BI na toto mysleli a tak můžeme vlastnosti jednotlivých filtrů nastavit. Stačí jít do Zobrazení -> Synchronizovat průřezy (viz obrázek nahoře). Následně na stránce kliknutím označíme filtr, jehož synchronizaci chceme nastavit. V panelu na pravé straně pak můžeme zaškrtnutím označit ty dashboardy/záložky, mezi kterými má být synchronizace zapnuta. Na obrázku níže je zachyceno nastavení odpovídající synchronizaci čistě mezi záložkami Sklady a Prodejny. Datumový filtr na záložce Účetnictví tak zůstává nezávislý.

Panel synchronizace průřezů

Panel synchronizace průřezů

Vkládání textů

Pro lepší přehlednost celého dashboardu se v určitých situacích vyplatí využít možnosti vložit text. Může se to hodit například jako nadpis určitého souboru reportů věnujících se jednomu tématu, nebo přímo jako nadpis jednoho vizuálu. Ne vždy jsou totiž možnosti formátování built-in nadpisů vizuálů dostačující. Vložit text lze jednoduše přes Vložit -> Textové pole.

Textové pole

Textové pole

Podobným způsobem se dají vkládat i různá tlačítka a tvary. Tlačítka mohou mít přiřazené i různé akce. Nastavení těchto akcí a tlačítek obecně je na samostatný článek v budoucnu. Stay tuned.

 

Sdílejte článek

Související články