Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #36: 5 novinek v Midjourney V6 včetně kvalitnějších textů

Každá nová verze Midjourney mi doslova vyrazí můj fotografický dech. A není tomu jinak ani u verze 6! Vedle dalších novinek, které dodávají generovaným obrázkům na ještě větší reálnosti, je tu i vylepšení v podobě textů v obrázcích. A to se myslím opravdu výrazně posunulo. Může se jednat nejen o psané písmo, ale například také o nasprejovaný text nebo neonové nápisy.

Pojďte se tedy přes můj hledáček podívat na 5 hlavních novinek.

Jak zapnout Midjourney V6?

Na rozdíl od předchozích verzí se Midjourney V6 zatím nezapne automaticky sama. Stále se totiž jedná o Alpha verzi, která se bude postupně rozšiřovat. Ale její zapnutí nic složitého. Otevřete si Discord, najděte si Midjourney kanál a do příkazového řádku napište /setting. Pod verzemi si pak vyberte položku /Midjourney Model V6 [Alpha] a je hotovo.

792 × 416 Midjourney nastavení

Midjourney nastavení

Máte? Tak jdeme na novinky.

Hlavní novinky v Midjourney V6

1. Lidské zadávání promptů

První novinkou je změna způsobu zadávání promptů. Už totiž nemusíte zadávat prompty jako 4k, 8k, photorealistic a podobné. Midjourney V6 mnohem více rozumí „lidskému“ zadávání. Čím lépe svoji vizi popíšete, tím lepších výsledků dosáhnete. Nemusíte tak být už žádný promptový inženýr, ale Midjourney V6 od vás bude spíše očekávat, že budete její Art Director.

2. Ještě reálnější výsledky

Další posun vidím v ještě větší reálnosti vygenerovaných výsledků. Na prvním obrázku níže vidíte výsledek Midjourney verze 5.2. Druhý obrázek je výsledek verze 6. Ten rozdíl je opravdu znatelný. Nová verze má mnohem více detailů a také lépe pracuje se světlem i kompozicí. Je to až tak reálné, že se mi skoro hlavou honí otázka: „Jak dlouho budu ještě fotit?“

Portrét ženy sedící v kavárně

Výsledek zadání v Midjourney V5.2

Portrét sedící ženy v kavárně

Výsledek zadání v Midjourney V6

3. Přidání nedokonalosti života

Ale pokud byste chtěli jít ve svých výsledcích ještě dále – doslova na dřeň reality, můžete dát svým výsledkům punc lehké nedokonalosti. V takovém případě zadejte prompt –style raw. Midjourney se už nebude snažit vygenerovat dokonalé modely, ale připustí i běžné chyby, jako je prach, smítko, lehce pokřivená tvář, neupravené oblečení apod.

Na následujícím obrázku jsem zadal stejný prompt jako u obrázků výše, pouze s doplněním –style raw. Jako by byla daná scéna opravdu vyfocena někde v místní kavárně

Portrét ženy sedící v kavárně

Portrét ženy sedící v kavárně

4. Nové možnosti ve zvětšení

Další novinku uvidíte až po vygenerování jednotlivého obrázku. V tu chvíli se nám zobrazí tyto možnosti:

Midjourney Menu

Midjourney menu

Na Upscale jsme zvyklí už z předchozí verze Midjourney 5.2. Tato funkce nám dokáže zvýšit rozlišení 2x nebo 4x oproti původnímu vygenerovanému obrázku. Novinkou ale je, že si při zvětšování můžeme ještě vybrat mezi drobnými a většími úpravami. Pojďme se na to zblízka podívat na následujících obrázcích.

Upscale (Subtle) přidá při 2násobném zvětšování jen více detailů a nechá obrázek bez nějakých velkých změn.

Portrét ženy sedící v kavárně

Vygenerovaný obrázek s Upscale (Subtle)

Upscale (Creative) opět zvětší velikost obrázku 2x, ale tentokrát v něm Midjourney V6 provede ještě další změny.

Portrét ženy sedící v kavárně

Vygenerovaný obrázek s Upscale (Creative)

Na druhém obrázku po stisknutí Upscale (Creative) se změnil obličej a Midjourney přidala ještě kus ruky u obličeje, která tam před tím nebyla. Změnily se také hrníčky a přibyla konvička za modelkou, kde stál před tím neidentifikovatelný objekt. Jedinou nevýhodou je, že zvětšení ve verzi 6 jde maximálně 2x, což ve verzi 5,2 jde až 4x. Ale hádám, že se tohle omezení brzy změní.

5. Kvalitnější texty v obrázcích

A teď už se vrhneme na nejzajímavější novinku. Kvalitnější texty v Midjourney! Jak asi sami víte, Midjourney s texty doposud docela bojovala. Ve výsledných obrázcích jsme neustále dostávali různé klikyháky, které jen velmi vzdáleně připomínali text a už vůbec se nedalo mluvit o nějakém přesném zápisu. To se ale změnilo!

Jak na to? K tomu, abyste získali text ve vygenerovaném obrázku, musíme dát požadovaný text do uvozovek. Na následujícím obrázku jsem například dal do uvozovek „Digichef“.

Neonový nápis Digichef uprostřed města

Neonový nápis Digichef uprostřed města

Je pravdou, že ne vždy jsem získal přesně to, co jsem po Midjourney chtěl. Musíte to neustále zkoušet, ale nakonec se dopracujete k docela použitelným výsledkům. Můžete dokonce zkusit i komplikovanější zadání. Například na následujícím obrázku jsem přidal ženu s brýlemi a chtěl po Midjourney, aby se v nich odrážel opět nápis „Digichef“. Výsledek je opět vcelku slušný.

Neonový nápis v odrazu brýlí

Neonový nápis v odrazu brýlí

S Midjourney V6 se vám s textem najednou otevírá široká škála možností, například nasprejovaný nápis na zdi…

Sprejování nápisu Digichef na zeď

Sprejování nápisu Digichef na zeď

…nebo třeba filmový plakát.

Filmový plakát vygenerovaný pomocí Midjourney

Filmový plakát vygenerovaný pomocí Midjourney

Už vyhlížím beta verzi!

Za mě se tedy jedná o povedený update! Stále ale jde o Alpha verzi a některé funkce z verze 5.2 zatím nefungují. Například funkce -Pan-Zoom-Tune-Vary (region) a /describe, který sice jde využívat, ale pracuje s verzí 5.2. Jsem si nicméně jistý, že do pár týdnů budou všechny tyto funkce aktivní.

Za největší posun v Midjourney V6 považuju lepší práci s textem. Protože pokud už dokážeme kombinovat skvěle napsaný text s perfektním vizuálem, nic nám nebrání Midjourney všestranně používat, např. právě v marketingu.

Tak někdy příště u Midjourney V6 beta.

Sdílejte článek

Související články