Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #50: Zlepšuje nový ChatGPT-4o práci SEO specialisty?

David Bureš
David Bureš
10. 6. 2024

OpenAI je k nezastavení a neustále vylepšuje svého slavného chatbota ChatGPT. Sice ještě nevydal tolik očekávanou pátou generaci tohoto jazykového modelu, ale v květnu jsme dočkali výrazně vylepšené verze nazvané ChatGPT-4o nebo také ChatGPT-4 Omni. Co je nového? Co se zlepšilo? A na co si dát ještě pozor? Pojďme se podívat, jak může tento dosud nejpokročilejší jazykový model z dílny OpenAI posunout, zefektivnit či zrychlit práci SEO specialisty?

Novinky u ChatGPT-4o

Hned v úvodu chci zdůraznit, že ChatGPT-4o není chytřejší než dosavadní ChatGPT-4 Turbo. Autoři přiznávají, že ChatGPT-4o má stejnou úroveň inteligence jako stávající model. Liší se zvláště tím, že generování odpovědi je dvakrát rychlejší než předchozí verze. Tento model tak dokáže reagovat skoro tak rychle jako člověk. Na hlasový vstup umí reagovat už za 232 milisekund, což má připomínat reakci člověka při rozhovoru.

ChatGPT-4o: Popis novinek

Toto jsou hlavní novinky u ChatGPT-4o

Další zásadní změnou má být lepší fungování ve vybraných jazycích mimo angličtinu, nižší cenovka tokenů nebo snížení cenovky za používání API, které je o 50 % levnější. Autoři nicméně primárně zdůrazňují lepší vizuální a dorozumívací schopnosti, tj. rozpoznávání obrázků a hlasových záznamů.

ChatGPT-4o zdarma pro každého

Důležitou výhodou pro neplatící uživatele také je, že za ChatGPT-4o nemusí platit. Tato výhoda ale samozřejmě není zase tak růžová! V bezplatné verzi je použití zásadně omezeno počtem zadaných příkazů a dostupností. Neboli v době „špiček“ je ChatGPT-4 Omni dostupné jen platícím uživatelům a omezená je i dostupnost některých funkcionalit.

Naopak platící uživatelé, tedy v režimu Plus nebo Team, mohou skrze ChatGPT-4 Omni posílat až 80 zpráv každé tři hodiny. A pokud tak s chatbotem pracujete prakticky denně na pravidelné bázi, rozhodně využijete jeho znalosti a rychlost v placené verzi mnohem efektivněji. I když… (více viz níže)

ChatGPT-4o v denní praxi

Na papíře se zdá, že ChatGPT-4o má proti ChatGPT-4 Turbo mnohé výhody, které však nejsou tolik o inteligenci. Jaká je tedy praxe?

Popravdě řečeno, generované odpovědi se mně zdají dokonalejší než dosud. Jak jsem se mohl přesvědčit, ChatGPT-4o užívá při odpovědích na konkrétní dotazy více zdrojů než dosud s tím, že na ně také častěji odkazuje než dosud:

ChatGPT-4o: Genrování odpovědi

Vygenerovaná odpověď ChatGPT-4o s odkazy na zdroje

 

ChatGPT-4o: Citace

Uvedení citací od ChatGPT-4o

Odpovědi jsou mnohem košatější, a to i v češtině, což potvrzuje kvalitnější práci s jazyky. Obecně se mi potvrdilo, že ChatGPT-4o lépe chápe zadaný dotaz. Pokud třeba pracujete s napsáním nějakého kódu, který nefunguje, chatbot vám rychleji najde případnou chybu.

V praxi jsem si na druhou stranu všimnul, že je stále nutné úkoly co nejpřesněji formulovat. Lepší práce s jazykem má totiž i svá negativa. Například pokud napíšu prompt v češtině, ale doplním ho o nějaký anglický výraz, často se mi stává, že mi ChatGPT-4o generuje odpověď v anglickém jazyce:

ChatGPT-4o: Generování odpovědi v angličtině

Generované odpovědi v angličtině od ChatGPT-4o

Řešení je jednoduché, prompt stačí doplnit příkazem „odpověz v češtině“. Kdysi jsem byl na to zvyklý, ale mám pocit, že mě „čtyřka Turbo“ v tomto směru chápala více.

Pořád tak platí motto „shit in, shit out“. Pokud tedy váš prompt není kvalitní, není kvalitní ani odpověď jazykového modelu. Ostatně jestli chcete třeba jen krátkou odpověď, je nutné to také zmínit. Někdy se „Omni“ rozepíše tak košatě, až je to zbytečné.

Často přetížený ChatGPT-4o

Na optimalizaci promptů si rychle zvyknete, co mě však trápí, je vysoká nespolehlivost ChatGPT-4o. Přestože jsem přihlášený do placené verze, systém bývá přetížen a občas mě dost zdržuje. Generování odpovědi se totiž zasekne v polovině a nechce se mu dál.

Stává se to hlavně u složitějších úkolů, u nichž mi polovina odpovědi zkrátka nestačí. Toto zaseknutí kvůli „technické chybě“ se mi dokonce stalo už tolikrát, že raději pro svou práci používám ChatGPT-4 Turbo a ChatGPT-4o využívám jen pro testování.

Chce to silnější servery

Dosavadní zkušenosti s používáním ChatGPT-4o jsou zatím dost rozporuplné. Funguje skvěle, ale jen když servery OpenAI nejsou zrovna přetížené, což se bohužel stává relativně často. Skvělé chvilky tak střídají periody, kdy se systém zasekává uprostřed generování odpovědi a vy se výsledku zkrátka nedočkáte.

Často jsem tak zadaný úkol musel nakonec řešit skrze dosavadní GPT-4 Turbo, které funguje spolehlivěji. Tady se velmi názorně ukazuje, jak jsou velké jazykové modely hardwarově náročné.

OpenAI každopádně ve vývoji ChatGPT neustává a hodlá model nadále vylepšovat. Mně osobně by nejvíce pomohly silnější servery zajišťující spolehlivější generování odpovědí. Důležitá je nicméně pro autory také bezpečnost, i proto jsou zatím audiovýstupy omezeny na výběr přednastavených hlasů, aby nebyly zneužity.

Sdílejte článek

Související články