Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Co je to motion design a jak si stojí na české scéně?

Motion design je rozvíjející se dynamický multiobor, který můžeme definovat jako propojení grafického designu a animace. S motion designem se setkáváme takřka denně, ať už na sociálních sítí, ve filmu nebo v televizi. Za posledních několik desítek let se z tohoto hlavně televizního a filmového oboru stal dynamický nástroj pro vizuální prezentaci ve všech druzích médiích.

Kromě nesčetného využití v reklamě, marketingu a brandingu se pohyblivá grafika používá v softwaru, designu uživatelského rozhraní, při vývoji videoher a v mnoha dalších oblastech. V posledních letech ho rádi využívají i UX a UI designéři při prototypování a vývoji mobilních aplikací. Motion design má různé podoby. Zatímco některá audiovizuální díla jsou zcela animovaná, jiná obsahují živé akční video záběry nebo fotografii. Design může zahrnovat překryvnou animaci, jako jsou vizualizace dat, ikony, ilustrace a vysvětlující text používaný k doplnění a zlepšení porozumění obsahu publikem.

Nástroje používané při tvorbě

Motion designéři nejčastěji využívají software Adobe After Effects, Nuke, Final Cut Pro a Premiere Pro. Dále se využívají i 3D programy, jako jsou Maxon Cinema 4D, Autodesk 3ds Max a Maya. Každý z těchto programů disponuje obrovským množstvím pluginů a efektů, které práci designérů velmi ulehčují a zároveň jim dávají nekonečné možnosti při tvorbě a navrhování designů.

Důležitým aspektem při tvorbě díla je smysl pro detail a cit pro správné načasování. Motion designér musí znát alespoň základní principy animace, typografie a pravidel grafického designu. Zkušený designér by měl umět využívat kombinaci 2D a 3D technik. Dále je zapotřebí znalost práce se zvukem, který je nesmírně důležitý pro ztvárnění díla. 

Dovednosti motion designéra

Člověk pracující v oblasti motion designu se musí neustále vzdělávat a rozvíjet, jelikož pohyblivá grafika v posledních letech převažuje nad statickou a předpokládá se, že v budoucnosti bude tvořit až 90 % vizuálního obsahu. V České republice se v posledních letech dostává motion design i do středního a vysokého školství. Učitelé jsou většinou přední experti s mnoholetými zkušenosti. Tento obor má v našem státě velmi kvalitní zázemí, což dokazují i mezinárodní úspěchy.

Motion design na české scéně

Mezi přední česká studia v oblasti motion designu se určitě řadí studio Oficina, které vytvořilo mnoho známých televizních identit (např. Prima COOL). Stojí také za mezinárodním motion design festivalem Mouvo, který odstartoval poprvé v roce 2016 a dnes je jednou z hlavních událostí v kreativním prostředí. Na festivalu se vystřídalo mnoho českých a hlavně zahraničních tvůrců v této oblasti, kteří zde představili svoji tvorbu a předali mnoho inspirace všem divákům zmiňovaného festivalu.

 

Sdílejte článek

Související články