Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Od Black Mirror až po prezidenta aneb Social Restart 2023

Nic není tak staré jako váš aktuální feed. Sociální sítě se nám mění doslova před očima. Co je jeden den trendy, další už je těžce out. Smutně koukáme na korporátní Barbie bannery vydané dva měsíce po premiéře. WTF?

Jedna věc je ale naštěstí trvalá a stále in! Social Restart, okolo kterého se každý rok sejde komunita nadšených social media specialistů a dalších markeťáků. Kdo se tedy dostavil 21. září do kina Dlabačov, dostal opět pravidelnou dávku know-how, tentokrát s důrazem na data!

A pokud jste snad zamrzli na sockách a nedorazili, můžete si aspoň přečíst naše stručné shrnutí toho nejzajímavějšího.

Zapomeňte na suché marketingové poučky

Protože na Gen Z to neplatí. Nebo aspoň to tvrdí Jiří Markvart ze Story TLRS. Generaci, kde si 2,3x více lidí myslí, že je OK být v otevřeném vztahu, rozhodně nezaujme váš vyšperkovaný feed nebo vaše veleúspěšná firma. A na lovebrand rovnou zapomeňte! Dokud nebudete mít jako značka názor a nezačnete se angažovat, nebudete je vlastně vůbec zajímat.

Generace Z vás vnímá jako celek. Vidí to dobré, i to špatné. Neřeší, jaké má mít vaše logo ochranné zóny, ani to, že se IKEA nemá správně skloňovat. Zkrátka vykašlete se na úzkostlivé pojetí svého brandingu a všechno, co by mohlo zavánět reklamou.

Vsaďte na autenticitu a originalitu! Držte krok s trendy a nebojte se udělat si ze své značky legraci. Dejte Zetkům najevo, že tvoříte obsah pro ně. Vytvářejte love content, skrze který se budou k vám vracet. Produkt je samozřejmě důležitý! Smiřte se ale s tím, že pro tuto generaci hraje v content marketingu jen druhé housle.

A pokud byste chtěli dodat zetkový nádech zcela tradiční značce, jako je třeba Mila od Sedity, mrkněte na přednášku od Nicoly Husníkové z Marketup. Protože jim se tato proměna geniálně povedla!

Jiří Markvart ze Story TLRS

Jiří Markvart ze Story TLRS

Přeneste URL do komunitního IRL

Prošel rukama snad každého markeťáka. Všichni ho známe, všichni jsme ho měli. Hlavním tahounem úspěchu Dolleru je silná komunita.

„Vytvoření komunity, která vás podpoří i v těžkých chvílích, vyžaduje značnou péči a dlouhodobé budování důvěry,“ říká Honza Emler, jeden z tatínků revolučního diáře. Musíte přinášet hodnotu členům komunity, naslouchat jejich potřebám a odpovídat na jejich otázky a zájmy. Bez pravidelné a autentické interakce si angažovanost a sounáležitost neudržíte. 

Zároveň byste měli být transparentní a otevření. Se svými parťáky můžete sdílet i náročné okamžiky a společně s nimi hledat řešení. V těžkých chvílích pak bude vaše pevná a vzájemně podporující se komunita neocenitelnou oporou pro jejich překonání i pro dosažení společných cílů.

O silné komunitě mluvila také Pavla Hladečková z Vysočina Tourism. Sociální sítě v cestovním ruchu jsou odvětví, které zdánlivě závisí pouze na krásných obrázcích. Covid-19 a následná situace ve světě tento mýtus definitivně zbořily. I zde musíte pracovat promyšlenou strategií, která se nemůže opírat jen o plánování vizuálního obsahu.

Black Mirror definitivně vkročil do reklamy

Jaké to je být v kůži Jamese Bonda, randit s Ewou Farnou nebo si pokecat s Tomášem Klusem? Horké zboží z dílny Taste a Webout překopává svět reklamy. Ve své přednášce nám Michal Orsava s Annou Mejsnarovou představili revoluční formát personalizovaných videí, které zvedají ROI až o 148 %.

Že to je málo čísel? Say no more.

  • 97% dokoukatelnost videa
  • 631 000+ zobrazení stránky
  • 25% návratnost fanoušků na web
  • 10 810 reels vygenerovaných fanoušky

Stačí? Ok, takže až za vámi příště šéf přijde, že chce vytvořit nový virál, tak víte, kde jsou vaše možnosti. Mrk, mrk!

Anna Mejsnarová

Anna Mejsnarová

Bez špičkových dat se neobejde ani social

Proč je Meta kámoš, nám ve své přednášce přiblížil Fabián Berka z agentury Fragile. Až 80 % marketérů má totiž problém s vyhodnocováním dat. Přitom social a performance jdou spolu ruku v ruce. Právě data z Facebook Ads Manageru pro nás mohou být důležitou zpětnou vazbou, která dokáže zásadně posouvat naši tvorbu obsahu. Pomoct nám v tom může třeba Advanced Data Analysis od ChatGPT, kde se můžeme umělé inteligence doptávat, co jednotlivá čísla v reportu znamenají.

„Dvojnásobný budget se nerovná dvojnásobnému výkonu,“ zdůrazňoval ve své přednášce i Tomáš Karásek. Podle něj je důležité si s klientem nejprve stanovit přesné cíle – zvláště, zda je pro něj důležitější růst, nebo zisk. Vysvětlil také, jak zvolit správný výkonnostní kanál a proč nastavovat PNO podle Facebook Ads Manageru než podle Google Analytics.

Pomyslný datový trojúhelník doplnil i Petr Handlíř, podle kterého algoritmus nepřechytračíme. Spíše bychom měli svou energii investovat do správného nastavení strategie a kvalitních kreativ. Klikání na reklamu je až pomyslná třešnička na dortu.

Sáhněte po správném kanálu

Jak získávat zákazníky pomocí profilového trychtýře? A jak takový profilový trychtýř sestavit třeba na Instagramu? O tom přednášela Karolína Kachyňová z @jaknareklamuasite. „80 % lidí čte titulek, jen 20 % chce ale číst i zbytek textu,“ říká. Firmy by se měly občas inspirovat bulvárem a populárními články a vypadalo by to mnohem lépe. Na Instagram se totiž chodí lidé převážně bavit a vzdělávat. Nemůžete si dovolit být jen jeden z davu.

Silný brand ale nemusíte budovat jen na Instagramu! Jana Bártíková nám ukázala, že na LinkedInu se vám to možná povede rychleji! Má totiž unikátní možnost podrobného cílení, díky kterému dokážete zasáhnout konkrétní obory, firmy či pozice. Budování profesionálních vztahů je zde ideální strategií a ambasadoring klíčovým prvkem pro úspěch.

Karolína Kachyňová

Karolína Kachyňová

Tady vládne prezident(ka) sociálních sítí

Mohou sociální sítě vyhrát prezidentské volby? „Nemohou, ale mohou vám je dost dobře prohrát,“ řekl Vilém Franěk ve své přednášce o kandidatuře Danuše Nerudové. Zmínil také, jak se jeho tým potýkal s mediální kampaní, když ještě vyhledávače neuměly skloňovat slovo prezidentka. Nebo se také pochlubil, jak se jim podařilo vybudovat největší skupinu dobrovolníků s minimálním budgetem.

A protože máme rádi komplexní pohled, dali jsme slovo i Elišce Michálkové, Social Media Manažerce prezidenta Petra Pavla. V závěrečné panelové diskuzi otevřela otázku citlivých témat politického community managementu a populismu na sociálních sítích. Nakonec nám i prozradila, jak se vlastně dostala do týmu prezidentského kandidáta. Wow!

Social Restart skončil, ale my jdeme dál

Na příští Social Restart si musíte zase rok počkat, ale v Tastu už vaříme něco nového. Můžete se například těšit na našlapané line-upy letošního Data Restartu a historicky i prvního Creative Restartu. Obojí se vám může na sockách sakra hodit! 

 

Sdílejte článek

Související články