Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #38: 5 tipů SEO specialisty na Custom ChatGPT

David Bureš
David Bureš
31. 1. 2024

Příchod ChatGPT zásadně změnil práci SEO specialistů. Ti mají nyní nového pomocníka, který jim umí usnadnit poměrně dost úkolů. Vedle postupného vylepšování samotného modelu ChaGPT společnost OpenAI uvedla na podzim 2023 také tzv. Custom ChatGPT, tedy přizpůsobené modely konkrétním úkolům.

A právě tyto personalizované modely mají být budoucností velkých jazykových modelů. Měly by totiž zvládat požadované úkoly výrazně lépe než univerzální modely typu ChatGPT, navíc bez nutnosti složitého promptování.

Jenže je jich už tolik (aktuálně přes 146 tis. výsledků), že je těžké se v nich zorientovat i pro zkušeného „seaře“. Vybral jsem tedy pro vás 5 ověřených custom ChatGPT, které by se vám mohly hodit pro vaše SEO úkoly.

#1 Content Helpfulness and Quality SEO Analyzer: Zkontrolujte si kvalitu svého obsahu

Custom ChatGPT Content Helpfulness and Quality SEO Analyzer pochází z dílny renomované SEO specialistky Aleydy Solis. Po vložení URL vašeho obsahu, cílového klíčového slova a obsahu konkurence na toto téma vyhodnotí, nakolik materiály splňují pravidla Googlu o kvalitě obsahu a jeho užitečnosti pro uživatele.

Model vám navíc poskytne i praktické rady, jak obsah stránky vylepšit, aby se v organických výsledcích vyhledávání zobrazoval na vyšších pozicích. Model odpovídá v angličtině, můžete ho ale požádat o přeložení do češtiny a za chvilku máte odpověď i v rodném jazyce.

Content Helpfulness and Quality SEO Analyzer: Náhled odpovědi

Content Helpfulness and Quality SEO Analyzer: Náhled odpovědi

#2 ArticleGPT: Napište článek pomocí ChatGPT

Tvorba obsahu pomocí ChatGPT je dnes pro mnohé SEO specialisty či copywritery denní chlebem. Pomoci s tímto úkolem může ArticleGPT, který umí vytvořit optimalizovaný obsah na dané téma. Texty tvoří rychle, strukturovaně, včetně návrhů meta dat nebo FAQ.

Generovaný je nicméně v angličtině, a překlad do českého jazyka není vždy stoprocentní. S tím ale může pomoci třeba nějaký překladač. Jen si samozřejmě dávejte pozor na obsah tvořený AI, téměř vždy je nutné kontrolovat generované informace.

ArticleGPT: Náhled odpovědi

ArticleGPT: Náhled odpovědi

#3 StyleMaster: Přizpůsobte nový obsah své tonalitě

V případě brandů se specifickým jazykem se jazykové modely často velmi těžko přizpůsobují charakteristické tonalitě komunikace. Právě s tímto úkolem by měl pomoci StyleMaster. Ten nejprve analyzuje zadaný text a následně na jeho základě napíše charakteristicky „zabarvený“ obsah na zadané téma. Takto například navrhl popisek kategorie „pánské košile“ podle tone of voice brandu Woox. Výsledek to není úplně špatný, byť by samozřejmě vyžadoval určité vyladění a zkrácení:

GPT Stylemaster: Náhled odpovědi

GPT Stylemaster: Náhled odpovědi

#4 GSC Keyword Ranking Changes Scatter Plot: Znázorněte si posun pozic na Google

Důležitou prací SEO specialistů je také vyhodnocování vlivu updatů algoritmů Google, například jen za rok 2023 jich bylo devět. Pomoci s tímto úkolem může GSC Keyword Ranking Changes Scatter Plot. Stačí podle zadání nahrát CSV soubor z Google Search Console srovnávající dvě vybraná období a dostanete graf se znázorněním posunu pozic. Zelené křížky představují klíčová slova se zlepšenou průměrnou pozicí, zatímco ty červené jsou klíčová slova, která se propadla.

GSC Keyword Ranking Changes Scatter Plot: Náhled grafu

GSC Keyword Ranking Changes Scatter Plot: Náhled grafu

#5 She Knows Alt Text GPT: Generujte ALT texty k obrázkům

ALT texty jsou klíčovou součástí „obrázkového SEO“. Vymýšlet texty popisující obrázek na stránce bývá otravná a nudná činnost. Nyní vám ale s jejich automatizací může pomoct She Knows Alt Text. Stačí nahrát obrázek a model k němu vymyslí popisný text. V minulosti tyto nástroje nebyly moc spolehlivé, nepoznaly obsah obrázku, v našem testu však tento model obstál a několik ALT textů spolehlivě generoval. Pravda, jsou v angličtině a někdy moc dlouhé, to už se dá ale vyřešit jednoduchým promptem.

She Knows Alt Text GPT: Ukázka výstupu

She Knows Alt Text GPT: Ukázka výstupu

Custom ChatGPT lepší než univerzální modely

AI nástroje přinášejí v práci SEO specialistů doslova revoluci. To už jsme v našich článcích o SEO několikrát zmínili. Výrazně jim totiž usnadňují plnění některých běžných až často otravných úkolů. Personalizované modely ChatGPT  jdou ohledu navíc ještě dále a práci SEO specialistů ještě více zkvalitňují. Tyto modely překonávají univerzální modely a nabízejí přesná řešení bez složitého promptování.

A budu samozřejmě rád, pokud se s námi i vy podělíte o vaše ověřené Custom ChatGPT (nejen) pro SEO.

Sdílejte článek

Související články