Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Jak začít ukládat data z GA4 do BigQuery

BigQuery je cloudové datové uložiště, které ještě donedávna využívaly spíše velké weby. S příchodem nebo možná už řekněme s přechodem na Google Analytics 4 přichází čas na využívání BigQuery i menšími weby.

Proč BigQuery?

Důvod je jasný, oproti Universal Analytics se data v Google Analytics 4 uchovávají maximálně 14 měsíců. Proto je důležité si surová data ukládat, abyste je měli k dispozici, až je budete potřebovat.

Výhodou Google Analytics 4 oproti Universal Analytics je to, že nabízí bezplatnou integraci do BigQuery včetně exportování dat. Samozřejmě to ale má svá omezení. V základu je zdarma 10 GB aktivního uložiště a 1 TB zpracovaných dotazů za měsíc.

Jak na to step by step

1. Založte si Google Cloud

První věc, kterou musíte udělat, je založit si účet v Google Cloud https://cloud.google.com/ – vpravo nahoře klikněte na “Get started for free”.

google cloud

2. Vyberte si účet

V následujícím kroku si zvolte účet, pod kterým chcete Google Cloud založit. Bez účtu na Google se vám to nepovede. Doporučujeme, abyste si dávali pozor v případě agentury, aby účet na Google Cloud nezakládala sama. Vždy si založte účet na vás a pak nasdílejte přístup.

3. Vyplňte údaje

Ve třech krocích vyplňte zemi, co nejvíce vystihuje vaši firmu z uvedených možností a seznamte se s podmínkami používání. Následně budete vyzvání k ověření identity přes telefonní číslo. Na závěr vyplňte všechny ostatní údaje: typ účtu, údaje o firmě, primární kontakt a vyplňte údaje o platební kartě. Google uvádí, že se tím ujišťuje, že nejste robot. Jestli to tak je nebudeme řešit, zásadní ale je, že nic platit nebudete.

vytvoření účtu bigquery

Bez vložení údajů o vaší kartě to nepůjde. Nebojte se ale, že by vám Google něco z karty ihned strhnul. Jak bylo uvedeno na začátku článku, k dispozici máte zdarma prvních 10 GB aktivního uložiště a 1 TB zpracovaných dotazů za měsíc. Tedy žádný poplatek platit nebudete a navíc získáváte 300 USD kredit zdarma. Podrobnosti k cenám najdete na https://cloud.google.com/bigquery/pricing.

platební metoda bigquery

 

4. Vytvořte si projekt

Po úspěšném ověření a registraci je nutné založit si nový projekt, na kterém poběží BigQuery. V horní liště vedle loga (Google Cloud Platform) je rozbalovací menu, kde klikněte na “New project”.

založení projektu bigquery

5. Pojmenujte svůj projekt

Pojmenujte svůj projekt tak, aby byl co nejvíce vypovídající, tedy např. “název firmy” GA4. Pozor, název už se nedá zpětně upravit.

založení nového projektu v bigquery

6. Nasdílejte přístup

V případě, že si propojení GA4 s BigQuery chcete nastavit sami, z tohoto kroku můžete přeskočit na další.

Pokud chcete raději nechat propojení na specialistovi nebo agentuře, tak je zapotřebí udělit mu přístup do Google Cloud Platform s vhodnou rolí.

Nejprve je zapotřebí vybrat projekt, se kterým budete GA4 propojovat. Projekty vybíráte v horní liště v rozbalovacím menu. Pokud již máte v Google Cloud Platform projektů více, nezapomeňte vybrat ten správný.

Dalším krokem je udělení přístupu. Vlevo v menu vyberte položku “IAM & Admin”, klikněte na tlačítko “Add” a zadejte email, roli a nastavení notifikaci. Aby mohli agentura nebo specialista správně propojit GA4 s BigQuery, je zapotřebí udělit novému účtu roli “Owner”.

nasdílení projektu v bigquery

7. Propojte s GA4

Nyní už zbývá pouze propojit váš nově vytvořený projekt se službou GA4, ze které chcete do BigQuery exportovat data.

Otevřete rozhraní GA4 a v menu nastavení služby (ozubené kolečko vlevo dole) vyberte možnost „BigQuery Linking“. Zde je zapotřebí vytvořit propojení, a to kliknutím na tlačítko „Link“. Vyberte správný projekt v Google Cloud Platform, potvrďte a máte hotovo.

Od teď se všechna vaše surová data z GA4 budu exportovat do BigQuery databáze.

propojení GA4 a Bigquery

 

Sdílejte článek

Související články