Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

7+1 tipů na bezprostřední přípravu před schůzkou s klientem

Každý z nás chce na klientské schůzce podat co nejlepší výkon. Příprava je velmi důležitá. Bez ohledu na ni jsem sepsal pár tipů svých i kolegů na to, co se dá stihnout v autě na parkovišti nebo ve výtahu v bezprostředním čase před schůzkou. 

Tip č. 1: Zapojte představivost

Vizualizujte si prostředí, do kterého vstupujete. Pokud vím, kam jdu, představím si, jak to bude vypadat. Vstup, na recepci, pak do zasedačky. Koho potkám? Co budu muset říct? Pokud tomu dám těch pár vteřin, nerozhodí mě, když budu muset někde čekat na otevření dveří nebo příchod recepční. 

Tip č. 2: Leklá ryba vs. pevný stisk

Zahřejte si ruce rychlým třením rukou o sebe. Ideálně si je před tím umyjte, aby nebyly upatlané potem. Chci podat ruku, která není studená. A prosím, mějte pevný stisk. Žádnou leklou rybu. 

Druhá možnost je třít si rukama stehna. Kromě zahřátí rukou to některým lidem pomáhá uvolnit se. Naše haptické potřeby jsou ukojeny! 

Tip č. 3: Uklidněte se

Nadechněte se nosem, vydechněte pusou. Dlouze. Pozor na zamotání hlavy. 

Tip č. 4: Rozhýbejte obličej

Protáhněte si mluvidla. Vaše mimika bude díky tomu přirozenější. Strčte si klouby tří prstů mezi zuby a zkuste napočítat do deseti. Tváře si promněte rukou. Pokud máte make up, udělejte větší množství roztodivných grimas. 

Tip č. 5: Naplňte své základní potřeby

Dojděte si na toaletu před schůzkou, napijte se, buďte co nejvíc „v pohodě.“ 

Tip č. 6: Good vibes only

Nechte pousmát vnitřního člověka. Většina z nás má v peněžence nebo na ploše svého telefonu něco nebo ještě lépe někoho, koho máte rádi. Váš partner, děti, pes. Podívejte se na ty, kteří vám navodí pozitivní vnitřní náladu.

Tip č. 7: Prolomte ledy

Ice break. Když jsem začal před deseti lety s business schůzkami, tehdejší šéf do mě tlačil, ať mám připravený ice break. Vidím ho teď jako mnohem důležitější, než tehdy. Už to dělám automaticky, ale převezměte iniciativu. Nenechte trapné ticho, komentujte obrovskou mechovou stěnu ve foyer a zeptejte se, zda se vašemu klientovi líbí také. Vyjádřete emoci, že jste se na schůzku těšili a nemůžete se dočkat, až mu ukážete výsledky posledního měsíce. Vy určíte agendu a nenecháte se zaskočit otázkou. 

No a bonusový tip č. 8: Já se před mnohými schůzkami krátce modlím. To funguje ze všech tipů vždycky nejlépe! 

O zápisech a moderaci schůzky někdy příště. Můžete mrknout i jinam. Třeba na blog Freela o efektivitě schůzek. 

Jaké tipy fungují vám? 

Sdílejte článek

Související články