Umělá inteligence a na ní postavené nástroje způsobily v mnoha oborech menší či větší revoluci. Generování článků, grafických podkladů, reklamních textů, pomoc s psaním nebo debugováním kódů…nic není jako dřív.
Aktivity, které by běžně zabraly hodiny, můžeme mít hotové za jednotky nebo desítky minut a využít tak čas mnohem efektivněji. Na Digichef vyšlo mnoho článků, které doporučují, k čemu všemu lze AI nástroje skvěle využívat. Ne vždy si ale AI poradí úplně na jedničku a my pak musíme složitě zjišťovat, kde je chyba, a co bychom měli udělat jinak.
V tomto bleskovém článku uvedu dva tipy, na co si dát pozor, když ChatGPT na první pohled vrátí perfektní výsledek. Tyto dvě situace mohou totiž nejednomu specialistovi, a nejen začátečníkovi, pořádně zamotat hlavu.
Generujte snadno SQL dotazy
ChatGPT je naprosto skvělým pomocníkem pro generování SQL dotazů. Ať už potřebujeme ušetřit čas, nebo si s něčím nevíme rady, s vhodnými instrukcemi nám dokáže vygenerovat dotaz, který dělá přesně to, co potřebujeme. Často ale až po menší úpravě.
V Tastu totiž různá data zpracováváme v Keboole, která využívá Snowflake. ChatGPT nám vždy vrací skvělé návrhy dotazů, až na jednu věc, nikdy neuvádí názvy sloupců v uvozovkách, jak to Snowflake vyžaduje. A to i když jeho využití výslovně předem zmíníme. Pro někoho, kdo se v databázích tolik neorientuje, nebo třeba pracuje zejména v BigQuery, kde nic takového zapotřebí není, může být pěkný oříšek přijít na to, proč mu dotaz vrací pouze chyby.
Vytěžte Google Sheets na maximum
Možnosti využití Google Sheets jsou ohromující. Od jednoduché tabulky, přes grafy nebo jednodušší databáze, až po vlastní aplikace nebo automatizace. Základem jakýchkoli výpočtů nebo práce s textem jsou vzorce. A asi každý z nás se někdy dostal do situace, kdy potřeboval se vzorcem poradit. V tom ChatGPT také vyniká.
Pozor ale na to, že vzorce a funkce mohou vypadat trochu odlišně na základě toho, v jakém jazyce jsou Google Sheets nastaveny. Je zde pouze rozdíl češtiny a angličtiny. Nezáleží ani tak na tom, jestli název funkce použijeme anglický nebo jeho český ekvivalent, pokud samozřejmě existuje. Google Sheets poznají, o co jde. Nastavení jazyka ale může ovlivnit zejména oddělovače. V češtině je oddělovačem desetinných čísel zpravidla čárka, a oddělovačem argumentů ve vzorcích je středník. V angličtině je to jinak, desetinná čísla budou oddělena tečkou, argumenty ve vzorcích potom čárkou. A všimnout si, že chybu způsobuje něco takového, může chvíli zabrat.
V článku o tom, jak AI usnadňuje analytikům práci jsem zmiňoval, že i když nám ChatGPT dokáže generovat skvělé výsledky a ušetřit tak spoustu času, pro velkou část práce je prostě nezbytná znalost dané problematiky. Nejprve je zapotřebí instrukce dobře definovat, potom výsledek správně pochopit a nejčastěji zejména upravit. Rád si o tom s vámi osobně popovídám na Data Restartu.