Zpřístupnění ChatGPT odstartovalo mimo jiné obrovskou expanzi tisíce dalších nástrojů, které vám chtějí pomoci s psaním textů. Ne každý ale funguje dobře, a navíc tyto nástroje mají mezery i při používání češtiny. Při svém testování jsem ovšem narazil na jednu čestnou výjimku.
Jmenuje se KoalaWriter a myslím, že může být pro SEO specialisty skvělým pomocníkem.
Co je KoalaWriter?
KoalaWriter se prezentuje jako AI nástroj, který pomůže s optimalizací vašeho obsahu. Využívá přitom jak jazykový model ChatGPT od OpenAI, tak analýzu SERPu i data v reálném čase. A právě tyto zdroje společně mají zajistit, že napsaný obsah se má zarankovat na nejvyšších pozicích ve výsledcích vyhledávání.
Co nabízí KoalaWriter zdarma?
Výhodou nástroje je, že si ho můžete vyzkoušet zcela zdarma. Bezplatně vám umožní napsat několik textů s celkovým limitem 5.000 napsaných slov. V takovém případě je ale jeho funkcionalita samozřejmě docela omezená. Bezplatná verze funguje jen na bázi staršího ChatGPT-3.5. Navíc nemáte přístup k pokročilým funkcím, jako je optimalizace textu pro vyhledávače nebo automatické vkládání zpětných odkazů do tvořeného textu.
Můžete si ale nastavit téma, typ a délku psaného textu z několika možností, stejně jako tone of voice z předpřipraveného setu (např. profesionální, přátelský, formální nebo SEO). Plusem je i možnost nastavení, v které osobě chcete text napsaný nebo zda chcete doplnit FAQ.
Praktické pro vás může být i to, že si nejprve necháte napsat strukturu článku, tu si upravíte podle svých představ a text si necháte napsat až podle ní. Velkou výhodou je pro nás i fakt, že KoalaWriter umí psát v češtině. Samotné prostředí je nicméně v angličtině.
Kolik KoalaWriter stojí?
Alternativou je placená verze, která stojí od 9 dolarů za měsíc. To je při aktuálním kurzu přijatelných 210 korun měsíčně. Za tuto částku můžete psát texty, které dohromady mají až 15.000 slov, využívat real-time data pro přesnější informace v textu, a hlavně využívat služeb ChatGPT-4. Měli byste tak získávat mnohem kvalitnější texty. Navíc si můžete nechat vytvořit i AI obrázky či videa nebo využít živých dat Amazonu pro affiliate články.
K dispozici jsou ale i dražší předplatné. Starter za 25 dolarů měsíčně dovoluje napsat až 45.000 slov měsíčně, Professional za 49 dolarů měsíčně až 100.000 slov měsíčně. V tomto případě nástroj umožňuje i automatické vkládání zpětných odkazů do článku.
Pokud vám ani to nestačí, můžete využít také další balíčky s nabídkou napsání ještě více textů. Můžete ale platit i za kredity, přičemž možnost napsání 250.000 slov vyjde na 119 dolarů, tedy cca 2.780 Kč.
Jak KoalaWriter využít pro SEO?
SEO specialista může využít KoalaWriter při své práci hned třemi způsoby:
1) Psaní článků
V první řadě můžete veškerou tvorbu textů nechat na AI nástroji a výsledný text jen přečíst a případně upravit. Zvolíte téma, typ článku, délku nebo tone of voice a počkáte si na vygenerovaný výsledek. Budete překvapeni, jak KoalaWriter dokáže rychle psát. Počítejte ale s tím, že se můžete dočkat faktických chyb nebo nepřirozených slovních obratů. Doporučuji tak článek vždy pečlivě pročíst a upravit.
2) Návrh struktury článků
Jako SEO specialista můžete KoalaWriter využít i jen pro návrh struktury připravovaného článku. Tu si upravíte podle svých představ a následně ji buď použijete pro další práci s KoalaWriter, nebo ji pošlete copywriterovi, ať z této struktury vychází při psaní článku. Pracovat tak můžete na vlastních článcích i na obsahu třeba pro linkbuilding.
3) Úprava a přepsání článků
Zajímavou možností je i přepsání už hotového článku. V takovém případě jen vyplníte URL vašeho článku, cílové klíčové slovo a KoalaWriter ho upraví tak, aby se ve vyhledávání rankoval co nejlépe. V testovaném případě třeba doplnil další informace nebo související tabulky porovnání produktů. Tato funkce vám pomůže v případě, že si nevíte rady, jak už publikovaný článek vylepšit, aby dosahoval lepších organických výsledků.
KoalaWriter je zatím nejlepší
Psaní textů pomocí umělé inteligence je něco, co SEO specialistům může zásadně zrychlit jejich práci. Problém je ale v tom, že dosud žádný vyzkoušený „AI copywriter“ nebyl dokonalý. Buď neuměl dobře česky, nebo dělal faktické chyby.
Ani KoalaWriter není bezchybný! Výsledný text musíte vždy kontrolovat a některé slovní obraty v bezplatné verzi nepůsobí přirozeně. Navíc si text musíte uložit, ať už exportem, nebo překopírováním, protože paměť dřívějších textů služba v době vyzkoušení nemá. Za mě je to však zatím nejlepší nástroj tohoto druhu, který se dá použít v češtině.
V následujících měsících ho chci dál detailně zkoušet i v placené verzi. O svých zkušenostech se s vámi určitě podělím.