ChatGPT se 3. října zásadně proměnil. A to když nasadil ChatGPT with Canvas. Už s ním totiž nemusíte tvořit texty v dlouhém chatovacím okně. Díky Canvas si jednoduše otevřete jeden pracovní dokument a můžete v něm svůj text snadno upravovat, přepisovat, dopisovat, formátovat nebo dále přegenerovávat celý nebo jen vybrané části. Upřímně, je to pecka! Takže pojďme se mrknout, jak se Canvas používá.
Nechce se vám číst celý článek? Pusťte si náš krátký videonávod.
Spuštění Canvas v ChatGPT
Model s Canvas snadno spustíte ve výběru jazykových modelů ChatGPT. Mezi ChatGPT 4o, ChatGPT 4o-preview atd. byste nyní měli v placené verzi vidět i možnost ChatGPT 4o with Canvas. Už samotný popisek tohoto modelu říká vše. Jedná se o vylepšený model pro lepší spolupráci při psaní (a programování).
ChatGPT with Canvas umožňuje vedle psaní textů také programování. Bohužel jedničkám a nulám (00 1 01 11 01) vůbec nerozumím, takže se zde zaměřím na psaní a práci s textem.
Objeví se před vámi stejná obrazovka, jak jste zvyklí u klasického ChatGPT. Tak kde je ta změna? Napište do příkazového řádku něco jako: Spustit Canvas, Start Kanvas, nebo klidně jen kanvas, canvas apod.
Canvas à la jeden dokument
A jste tam. Možná se teď ptáte, proč se rovnou tento model nepřepnete do pracovního dokumentu? Logika je asi taková, že si nejdříve můžete v klasickém chatu vyjasnit, o čem budete psát, jakou strukturu bude text mít apod., a teprve poté se pustíte do psaní v dokumentu. Jdeme na to!
Povídání s chatbotem
Nic se nelekejte, o váš pokec s ChatGPT nepřijdete. Můžete v něm i nadále pokračovat v levé liště. Chat funguje úplně stejně jako v modelu ChatGPT 4o. Nicméně v modelu s Canvas dostává mnohem větší prostor samotný pracovní dokument, jak ho známe například z Google Docs nebo MS Word.
Jdeme generovat! Canvas můžete využít na všechno, co jste zvyklí psát s ChatGPT, tedy newslettery, příspěvky na sítě, články, návody, scénáře nebo třeba básničky. Jen s tím rozdílem, že všechno je nyní pro vás mnohem přehlednější. Veškeré psaní se totiž odehrává na jednom digitálním papíře.
Pro tento článek jsem si vybral vytvoření návodu „Jak uvařit své vlastní pivo v domácích podmínkách“:
Psaní, přepis i mazání textu
ChatGPT splní váš příkaz téměř okamžitě a návod na uvaření piva je před vámi za 10 sekund. Můžete ho vzít tak, jak je, nebo ho začít na pracovním dokumentu rovnou upravovat. Můžete v něm dopisovat informace, přepisovat vygenerovaný text i celé texty mazat. Třeba takhle hned v úvodu:
Nechce se vám číst celý článek? Pusťte si náš krátký videonávod.
Změna formátování
Tím možné změny v textu ale rozhodně nekončí. Naopak! Na řadu přichází samotné formátování. Canvas vám umožňuje označit určitá slova, věty nebo odstavce a měnit u nich formátování na tučné písmo nebo kurzívu. Navíc můžete i řadit nadpisy od hlavních po méně důležité.
AI úprava vybraných textů
A teď už se dostáváme k úpravám jednotlivých částí. Můžete si je samozřejmě upravovat a přepisovat sami, jak jsem zmínil výše. Ale mnohem zábavnější je to nechat udělat samotnou AI. Když označíte určitý text, můžete k jeho úpravám zadávat konkrétní příkazy. Dobré na tom je, že ostatní texty v dokumentu zůstávají stejné.
A zde je úprava po příkazu: „Vypiš jednotlivé suroviny a vybavení přehledně pod sebe“:
Použití funkční tlačítek
Model Canvas přináší i další super funkce. Ty jsou ale tak trochu skryté v jednom tlačítku s ikonkou tužky a hvězdičky v dolní části obrazovky vpravo. Když na ikonku přejedete myší, rozbalí se vám nabídka 5 funkcí:
- Navrhni změny
- Uprav délku
- Úroveň čtení
- Přidat závěrečné úpravy
- Přidej emoji
– Navrhni změny
Toto tlačítko udělá z ChatGPT vašeho editora, který vyznačí a navrhne změny v rámci textu do přehledných komentářů. Můžete jeho rady využít, nebo ne. Když najedete myší na každý komentář, můžete jedním tlačítkem Použít nechat provést navrhovanou změnu.
– Uprav délku
Jednoduchý tažením nahoru dolu můžete upravit délku textu. Ano, přesně takhle je to jednoduché.
– Úroveň čtení
Stejně jako u snadné úpravy délky textu pojížděním nahoru dolu, můžete nastavovat i úroveň čtení. Opět velmi jednoduše nastavíte obtížnost textu – od pohádkového vyprávění pro dítě v mateřské školce až po vědecký elaborát pro doktorandy na postgraduálu.
– Přidat závěrečné úpravy
Tohle berte jako finální ladění textu. Po stisknutí toho tlačítka ChatGPT projede znovu celý text a provede drobné změny a vylepšení v pravopisu, jasnosti textu nebo konzistenci textu. Je to trochu takové magické tlačítko, a ještě úplně nevím, co se od něho dá přesně očekávat.
– Přidej emoji
Chcete svůj text trochu rozveselit? Pak přidejte i vhodné emoji. Asi nejvíce využijete tuto funkci při psaní příspěvků na sociální sítě, při psaní newsletterů, nebo zkrátka všude tam, kde mají emoji své smysluplné místo. 🙋🍺👍
Kopírování textu na 1 klik
A to je skoro vše. Na horní stránce obrazovky pak máte ikony pro návrat k předchozím verzím, případně posun k novějším verzím vašeho textu. Můžete si taky zobrazit jednotlivé změny. A když máte kompletně hotovo, můžete si na jeden klik celý text zkopírovat tlačítkem Zkopírovat.
Psaní článku v Canvas
Možná se teď ptáte, jestli jsem celý tento článek napsal v Canvas. Nikoliv, tolik dovedností s ním ještě nemám. Chce to opět nejdříve pár experimentů, které mi v něm vybudují určitou zručnost. Ale věřím, že čím více budu tento model poznávat, tím složitější texty s ním budu moci psát. A to výrazně rychleji a komfortněji, než tomu je nyní.