Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Hard skills vs. Culture fit

Co je při výběru nového kolegy důležitější?  Jestli má všechny potřebné znalosti a dovednosti, nebo jestli lidsky zapadne do týmu? Názory se samozřejmě liší. Hodně záleží na typu společnosti, na recruiterovi a v neposlední řadě taky na firemní kultuře. Když jsem nedávno při natáčení podcastu pro projekt #suHR tuhle otázku dostala, dost jsem se na toto téma rozmluvila.

Spokojenost kolegů je priorita

Obecně se o mně totiž ví, že jsem výrazně people-oriented člověk. A tohle moje nastavení se přirozeně reflektuje do mojí práce. Firemní kultura, skutečný culture fit nového člena týmu a celková spokojenost mých kolegů jsou pro mě jedny z nejzásadnějších témat. Věnuju poměrně hodně času a energie tomu, aby kolegové neměli Taste spojený jen s osmi hodinami povinností. Vše samozřejmě souvisí i s kolegy, se kterými tráví většinu dne. Do práce s dobrým kolektivem se prostě těšíte víc.

Musí tam být ta správná chemie

A proto máme v Tastu v rámci nabíracího procesu zavedený tzv. chemistry check. Jedná se zpravidla o půl den až den, který s námi kandidát stráví v kanceláři. Nabízíme ho po prvním osobním setkání, během kterého se oťukáváme a zjišťujeme, jestli je z obou stran zájem pokračovat ve výběrku dál. Pokud ano, zveme si potenciálního nového kolegu do kanceláře a odkrýváme karty. Dává mu to možnost nahlédnout pod pokličku našim projektům, procesům, nasát atmosféru, pořádně si projít kanceláře, ale především se ptát. Každý kandidát si může sednout s kýmkoliv z lidí ve firmě a zeptat se na věci, které se třeba u prvního pohovoru nedozvěděl, nebo si potvrdit to, co ode mě už slyšel. Cílem je zároveň i to, aby si naši současní zaměstnanci udělali obrázek o jejich možném novém kolegovi. Chci, aby i oni byli součástí celého procesu výběru. Je pro mě důležité znát jejich názor a je pravda, že už v minulosti nastala situace, kdy jsme se všichni neshodli. Já chtěla kandidátovi dát nabídku, ale po chemistry checku jsem se dozvěděla, že si moji kolegové nedokážou představit s kandidátem pracovat. To pro mě bylo nakonec rozhodující a hledala jsem dál.

Síla je v kolektivu

Samozřejmě záleží na typu a senioritě pozice, kterou obsazujeme. Během náboru prověřuji i znalosti oboru, nástrojů a hard skills obecně. Nicméně, na konci dne se ze své pozice primárně zaměřuju na to, jestli je kandidát vhodným culture fitem. Síla Tastu je totiž především v lidech. Každý z našich více než 60 zaměstnanců je jiná osobnost, ale dohromady jako tým dáváme obrovský smysl a já mám radost z toho, jak fungujeme. Během posledních šesti let jsem se díky různým (především s náborem spojeným) situacím utvrdila v tom, že pokud člověk chce a má k tomu podmínky, dokáže se naučit téměř všechno. Osobnost ale změníte jen těžko.

A proto je z mého úhlu pohledu odpověď na otázku důležitosti hard skills vs. culture fitu jasná.

Firemní kultura je pro mě důležitější.

 

Sdílejte článek

Související články