„Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet.“ – George Orwell 1984
V dnešní době trochu kontroverzní věta, že? A na sociálních sítích to platí dvojnásobně. Osobně jsem velkým zastáncem svobody slova a projevu, a proto musím přiznat, že se mi některá omezení ze strany Instagramu nelíbí. Na druhou stranu je fakt, že mezi bezpředmětným urážením a konstruktivní kritikou je velký rozdíl. Právě urážení, kyberšikanu, takzvané trolly a diskriminaci se Instagram snaží omezit zaváděním různých pravidel a funkcí.
Mezi takové funkce nově patří i možnost omezit, respektive skrýt komentáře některých uživatelů. Jak říká Instagram: „Funkce Restrict je navržena tak, aby vám umožnila tiše chránit váš účet, a přitom stále pozorovat tyrana.“
Štít jménem Restrict
Jakmile u některého uživatele aktivujete funkci Restrict, budou komentáře viditelné pouze pro vás a pro osobu, která je napsala. Navíc si sami můžete zvolit, zda se vám komentář ukáže, abyste si ho přečetli, nebo ne. Při zobrazení komentáře máte na výběr ze tří možností – můžete ho smazat, zveřejnit ho i pro ostatní uživatele nebo ho ignorovat a nechat skrytý.
Zprávy od uživatelů, u nichž jste aktivovali funkci Restrict, se automaticky přesunou do žádostí o zprávy a vy k nim nebudete dostávat oznámení. Zprávy si můžete zobrazit, ale odesílatel neuvidí, když si ji přečtete, stejně jako se nedozví, kdy jste na Instagramu aktivní. Funkci Restrict lze samozřejmě zrušit a vše se vrátí zpět do normálu.
Restrict je dobrý sluha, ale zlý…
Tohle pořekadlo zná snad opravdu každý. Na první pohled se může zdát, že funkce Restrict je opravdu dobrým nástrojem, jak omezit kyberšikanu a zabránit některým uživatelům v šíření urážek. Podívejme se na to ale z trochu jiného úhlu, z pohledu, kde oběť není vždy obětí a tyran není tyranem. O čem to mluvím? Funkce Restrict může být zneužita k omezování uživatelů, kteří nesdílí stejný názor, nebo uživatelů, kteří opravdu napíšou konstruktivní kritiku a očekávají diskuzi. Tato funkce může být v rukou některých uživatelů silným nástrojem, jak cenzurovat názory, s nimiž se neztotožňují.
Bohužel toto dilema se nedá jednoznačně vyřešit. V ideálním světe by uživatel neměl psát to, co by druhému nebyl schopný říct mezi čtyřma očima. Jak ale všichni víme, internet nabízí dostatek „posilující“ anonymity k psaní urážek a výhružek.
Malá úvaha na závěr
Všechny zbraně mohou být použity na obranu, ale vždycky se najde někdo, kdo toho zneužije. Mezi ochranou před kyberšikanou, dezinformací a cenzurou je totiž jen velmi tenká hranice, kterou je velice snadné překročit.