Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Jak na úspěšnou YouTube kampaň? Nepodceňujte výběr formátu

Víte, že YouTube je největší videoplatforma v České republice? Pokud ne, máme pro vás několik čísel, která to dokazují.

  • YouTube v České republice měsíčně navštíví 5,9 milionu uživatelů.
  • Ti za měsíc zhlédnou více než 2 miliardy videí, u kterých v průměru stráví 291 minut.

Tato čísla nejsou zanedbatelná, a proto je vhodné využít potenciálu YouTube i prostřednictvím reklamních kampaní. Díky nim máte možnost oslovit široké publikum a předat mu emoci, kterou si uživatelé spojí se značkou či produktem.

Dokážete si představit, že inzerát ve vyhledávačích nebo bannerová reklama v uživateli zanechá dostatečnou emoci a poselství, které vaše značka má? Už z principu tyto formáty reklam nemají dostatečnou sílu, aby z vaší značky  udělaly lovebrand.

Co mít před spuštěním?

Pro úspěšné spuštění videokampaní musíte mít založený YouTube kanál, na který nahrajete videa jako veřejná nebo neveřejná. Dalším krokem je propojit YouTube kanál s reklamním systémem Google Ads, v němž kampaně nastavíte a spustíte.

Formáty

Pokud víte, že chcete využít potenciálu videokampaní, nabízí se několik možných formátů, s jejichž pomocí dosáhnete stanovených cílů.

Formáty videoreklam se v základu dělí na přeskočitelné, nepřeskočitelné, discovery ads, Out-stream, masthead a Brand Lift.

Přeskočitelná reklama

Přeskočitelná reklama

Charakteristikou přeskočitelných reklam je to, že je uživatel může po 5 sekundách přehrávání přeskočit. U tohoto typu reklam platíte za 30 sekund přehrání videa, případně za přehrání celého, pokud je kratší než 30 sekund. Přeskočitelná reklama může plnit hned několik cílů: od zvýšení návštěvnosti webu a povědomí přes široký zásah až po zvažování produktu či značky.

Nepřeskočitelná reklama

Nepřeskočitelná reklama pro klienta Maxima pojišťovna.

Proti prvnímu formátu reklam existují i nepřeskočitelné reklamy. Ty mohou být dlouhé maximálně 6 nebo 15 sekund. Nákup v aukci probíhá s nastavenou maximální cenou za tisíc zobrazení (CPM). Díky tomu je tento formát vhodný pro zvyšování povědomí a zásahu.

Discovery Ads – výsledky vyhledávání

 

Discovery Ads – domovská stránka

 

Discovery Ads – související videa

 

Dalším formátem jsou takzvané discovery ads, které se zobrazují ve výsledcích vyhledávání, na domovské stránce nebo vedle souvisejících videí na YouTube. U tohoto formátu platíte za proklik na miniaturu videa a jejich cílem je vyvolat zvažování produktu či značky. Tento úkol plní dobře hlavně proto, že uživatelé díky nim objevují obsah ve chvílích, kdy jsou otevřeni novým informacím.

Out-stream reklama

Pokud chcete s videem rozšířit svůj zásah i mimo YouTube, lze využít Out-stream videa. Pozor ale na to, že se tento formát zobrazuje pouze na mobilních zařízeních a tabletech. Tento formát je opět vhodný především pro zvýšení zásahu a povědomí a platba u něj probíhá za cenu za tisíc zobrazení (CPM).

Výčet formátů uzavřeme dvěma ne úplně standardně využívanými typy reklam.

Masthead

Jako první z nich si představíme masthead. Jedná se o nativní formát videoreklamy, který se zobrazuje v horní části na domovské stránce YouTube u všech typů zařízení. Nakoupit ho můžete pouze po domluvě s prodejcem Google a to za cenu za den (CPD) nebo CPM.

Díky umístění na domovské stránce a jeho masivnímu zásahu je ideálním řešením při zvyšování povědomí o nové službě nebo produktu.

Brand Lift

Druhý z formátů je Brand Lift, který se používá pro doměření dopadu brandových kampaní. Kampaň funguje tak, že rozdělí cílové publikum na dvě skupiny. Jedné skupině reklamu zobrazí a druhé ne. Následně oběma skupinám zobrazí otázku, která porovnává značku nebo služby se třemi konkurenty. Podle odpovědí můžete posléze vyhodnotit, zda se v období kampaně zvýšilo vnímání značky, či nikoli. Ovšem podmínkou pro spuštění tohoto formátu je spend. Ten začíná na minimální útratě 114 497 Kč za jednu otázku.

Vyhodnocování

Pokud si zrekapitulujeme formáty a zmíněné cíle máme tři přístupy, podle kterých kampaně vyhodnocovat.

Při vyhodnocování brand awareness, jehož cílem je získat široký zásah uživatelů a zvýšit povědomí, sledujte počet zobrazení reklamy, počet zasažených unikátních uživatelů a cenu za tisíc zobrazení.

Pokud chcete, aby uživatel z nabídky mnoha značek zvažoval výběr té vaší, sledujte u videokampaní míru zhlédnutí, počet zhlédnutí a cenu za zhlédnutí.

U kampaní s cílem získání konkrétní akce na webu vyhodnocujte počet získaných konverzí, soft-konverzí, konverzí po zobrazení a cenu za konverzi.

Na závěr je potřeba říci, že ne každý formát je vhodný pro všechny fáze nákupního cyklu uživatele.

Před spuštěním musíte přemýšlet nad skladbou kampaní. Nastavit celkovou strategii tak, abyste pokryli všechny fáze smysluplně a měli v nich zahrnuté jak zvyšování povědomí o značce nebo produktu, jejich zvažování, tak i reaktivaci získaných uživatelů webu, kteří splní požadovanou akci neboli konverzi.

Kreativa

Velkou část úspěchu videokampaně tvoří také správně koncipovaná kreativa.

Google doporučuje využívat pro tvorbu úspěšné videoreklamy framework ABCD, ke kterému přidává ještě apel na dynamické střihy, světlejší prostředí, využívání čitelných překryvných textů a hlavně přizpůsobení kreativy pro mobilní zařízení. Podrobnější tipy na tvorbu videí si můžete přečíst v článku Na velikosti a délce záleží.

Sdílejte článek

Související články