Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Jak začít pracovat s Power BI vol. II – Nahrání dat a tvorba reportů

V minulém článku jsme si vysvětlili rozdíly mezi jednotlivými Power BI licencemi a ukázali jsme si, jak si nainstalovat Power BI Desktop. Dnes budeme v této minisérii věnované Power BI pokračovat. V tomto článku se zaměříme na základní orientaci v Power BI Desktop prostředí. Především si ukážeme, jak do aplikace nahrát data a jak vytvořit jednoduché reporty.

Prostředí Power BI Desktop

Power BI Desktop

Power BI Desktop slouží pro vytváření a editace dashboardů. Po spuštění Power BI Desktop aplikace se vytvoří nový projekt a uvidíte prázdnou stránku s panely nahoře a po stranách (jako na obrázku výše). Všechna důležitá tlačítka, sloupce a možnosti Power BI Desktop budeme procházet postupně v naší minisérii. Pojďme začít tím, že si nahrajeme nějaká data.

Nahrání dat

Nejjednodušší bude si pro začátek nahrát data z nějakého Excelu, který máte zrovna po ruce. Stačí kliknout na tlačítko „Excel“ v horním panelu a okamžitě dostanete možnost vybrat Excelový soubor z vašeho počítače. Druhou možností, která by nám nabídla kompletní škálu datových zdrojů, je tlačítko „Získat data“, které se nachází hned vedle. Seznam datových zdrojů, do kterých se Power BI umí připojit, je opravdu dlouhý a našli byste v něm mimo jiné například:

  • Google Analytics
  • Adobe Analytics
  • LinkedIn
  • Facebook
  • MySQL
  • PostgreSQL
  • Microsoft Azure
  • Soubory typu CSV, XML, JSON

Po otevření vámi vybraného Excelového souboru na vás vyskočí tzv. Navigátor. Jedná se o okno, které vám poskytne náhled na zvolený Excel. Ukáže vám, jaké jsou v daném Excelu listy a jak vypadají data, na těchto listech uložená. V levém sloupci zaškrtněte ty listy, které chcete nahrát (viz obrázek níže).

Navigátor

Pokud bychom chtěli, mohli bychom přes tlačítko „Transformovat data“ rovnou provádět úpravy na dané tabulce. Umožnilo by nám to například přejmenovat sloupce, odebrat sloupce, nahradit hodnoty a další úpravy ještě před samotným nahráním do Power BI. Nám v tuto chvíli postačí tlačítko „Načíst“. Jak transformovat data si ukážeme v některém z dalších článků této minisérie.

Po načtení dat se nám prostředí automaticky vpravo rozšíří o panel „Pole“ (viz obrázek níže). V tomto panelu se nám budou zobrazovat všechny tabulky, které máme k dispozici, ať už jsme je získali z jakéhokoliv datového zdroje. Také se nám v tomto sloupci budou zobrazovat tabulky a především velmi důležité metriky, které sami vytvoříme.

Panel Pole

Z obrázku nahoře můžete vyčíst, že z Excelového souboru se mi načetla jedna tabulka „List1“, která obsahuje 13 sloupců. Power BI se automaticky při nahrání snaží odhadnout, jakého typu jsou hodnoty v jednotlivých sloupcích. Pomocí malých ikonek před názvy jednotlivých sloupců pak můžeme vidět, jaké hodnoty se v daném sloupci nacházejí. Na obrázku můžete vidět, že ke sloupci „Datum“ byla správně přiřazena ikona kalendáře. Ikona u sloupce „value“ nám pak pro změnu prozrazuje, že sloupec obsahuje číselné hodnoty. Ostatní sloupce jsou textové řetězce. Ne vždy však Power BI automaticky rozpozná vše správně a v takovém případě je potřeba manuální zásah z naší strany prostřednictvím transformace dat, kterou si také v budoucnu ukážeme.

Vytváření reportů

Tabulka

Pojďme si na závěr ještě rychle vytvořit jednoduchou tabulku a graf. Začněte tím, že vezmete jakýkoliv sloupec tabulky z panelu „Pole“ vpravo a přetáhněte ho na prázdnou bílou plochu uprostřed. Ihned se vám zobrazí tabulka s jedním sloupcem. Vezměte další sloupce z pravého panelu a přetáhněte je úplně stejným způsobem, abyste docílili tabulky jako vidíte na obrázku nahoře. V mém případě používám tabulku obsahující informace o leadech z webu. Přetáhl jsem 3 sloupce – Datum, ID a Stage. Dostal jsem tak přehled všech zaznamenaných leadů – jejich ID, datum vzniku a fázi (Stage), ve které se daný lead nachází.

Skládaný graf

Nyní v panelu „Vizualizace“ můžeme přepínat mezi různými vizualizacemi (grafy, tabulky, widgety, mapa, atd.). Na obrázku výše můžete vidět, jak se z tabulky stal skládaný graf, v němž na ose X máme datum, na ose Y máme počet leadů a barvy nám odlišují fáze leadů. Využili jsme tedy stejné tři sloupce, které jsme měli před malou chvílí v tabulce, akorát jsme si je zobrazili ve skládaném grafu. Uložit námi vytvořený dashboard můžeme tradičně přes tlačítko „Soubor“ vlevo nahoře.

Pro zajímavost – Power BI soubory poznáte podle přípony .pbix (např. „Leady.pbix“).

Grafy, tabulky a všechny další vizuály se dají upravovat na tisíc způsobů. Ty nejdůležitější si projdeme v dalších dílech. V příštím díle si ukážeme, jak tvořit další druhy reportů a jak je upravovat.

Budu se na vás opět těšit.

Sdílejte článek

Související články