Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Jak začít pracovat s Power BI vol. I – Licence a instalace

Pokud každou chvíli připravujete (nebo si necháváte připravit) grafiky a reportíky v Excelu, zbystřete. Tímto článkem začíná minisérie věnovaná základům práce v jednom z nejlepších vizualizačních nástrojů současnosti – Power BI. Právě s Power BI u nás v Taste pracujeme v poslední době nejčastěji. Připravujeme v něm dashboardy jak pro klienty, tak pro naše interní potřeby. Pokud ještě ve firmě nemáte zavedený žádný vizualizační nástroj a chtěli byste pomoci s výběrem, doporučuji vám přečíst si tento článek o vizualizačních nástrojích. Dozvíte se v něm, jaké nástroje jsou aktuálně nejpoužívanější, jaké jsou jejich silné a slabé stránky a zda se hodí zrovna do vaší firmy.

O čem tato Power BI minisérie bude?

V tomto článku si představíme licence, které Power BI nabízí. Dále si vysvětlíme základní pojmy Power BI Desktop a Power BI Service. Nakonec si řekneme, jak si Power BI Desktop nainstalovat. V dalších článcích této minisérie si pak ukážeme, jak připojit datové zdroje, jak stavět reporty a dashboardy, jak fungují metriky, jak nastavit relace mezi tabulkami, jak vytvořit hierarchie a další podstatné postupy a návody. Pojďme začít licencemi.

Licence

Power BI aktuálně (leden 2021) nabízí tři typy licence.

Power BI Free

  • Jedná se o licenci, která je skutečně zdarma. Dokonce ani nevyžaduje zadání platební karty, jak tomu u spousty jiných „free“ licencí bývá. Jediné, co pro její získání potřebujete, je Microsoft účet, který si můžete vytvořit zdarma a následné přihlášení do Power BI Service.
  • Tato verze vám bude pro začátek naprosto stačit. Placené verze začněte zvažovat až v momentě, kdy si budete jisti, že chcete tento nástroj používat napříč celou firmou.
  • Hlavní limitace u této verze je v tom, že nemůžete sdílet vámi vytvořené dashboardy se svými kolegy. Zároveň vám ani oni nemohou nasdílet své dashboardy, a to i kdyby měli placenou verzi Power BI.
  • Toto omezení se dá sice obejít dvěma způsoby, ale ani jeden z nich vám placenou verzi nenahradí.
    • První možnost, jak někomu poslat vámi vytvořený dashboard, je, že pošlete přímo celý Power BI soubor (s koncovkou .pbix), stejně jako když někomu posíláte například Excel. Zásadní nevýhodou tohoto řešení je, že příjemce musí mít, stejně jako vy, nainstalovanou aplikaci Power BI Desktop na svém počítači.
    • Druhou možností je publikování dashboardu na veřejně dostupný web a následné zaslání odkazu na daný web druhé straně. Nevýhodou je, že dashboard nebude nijak zabezpečený (nebude vyžadováno přihlášení či jakákoliv jiná autorizace), aneb report si bude moct zobrazit úplně kdokoliv. Rozhodně se tedy tento postup nedá využít pro sdílení citlivých interních dat firmy.
  • Omezeni jste také maximální velikostí .pbix souboru, který můžete publikovat na web a to hodnotou 1GB. Tento limit je ale naprosto dostačující pro všechna základní využití Power BI. Jediné, co může zásadně navyšovat je množství dat, která s sebou .pbix soubor nese. Proto při tvorbě dashboardů v Power BI desktop doporučuji nenahrávat přímo celé obří datasety, ale třeba jen vzorky těchto datasetů. Poté, co na těchto vzorových datasetech připravíte požadované dashboardy, publikujete je na web a teprve poté necháte Power BI Service aby nahradil vzorová data těmi plnohodnotnými, která máte dostupná na jednom z dostupných zdrojů dat (o tom si povíme později).

Power BI Pro

  • Jedná se o placenou verzi. Konkrétně jde o částku $9.99 za uživatele za měsíc. Tedy pokud byste měli ve firmě 10 PRO licencí, budete platit necelých 100 dolarů měsíčně.
  • Hlavní výhodou oproti neplacené verzi je možnost sdílení dashboardů a reportů s ostatními uživateli s placenou licencí.
  • Zároveň vám tato licence umožní emailové odběry. To znamená, že si budete moct nastavit, aby vám třeba každé pondělí chodil do mailu dashboard výkonu firmy za minulý týden.
  • V této verzi také můžete exportovat reporty rovnou do PowerPointu.

Power BI Premium

  • Top licence pro velké společnosti.
  • Platí se jedna částka za celou společnost, nezávisle na počtu uživatelů.
  • Společnost má pak vyhrazenou celkovou kapacitu.
  • Výrazně vyšší limity objemu dat (až 100 TB, oproti 10 GB u verzí FREE a PRO).
  • Cena je kolem 5000 dolarů měsíčně, ale záleží na konkrétním nastavení. Je nutná konzultace přímo s Microsoft specialisty.

Power BI Desktop vs Power BI Service

Velmi důležité je pochopit způsob fungování Power BI Desktopu a Power BI Service. Pojďme si tyto dva pojmy vyjasnit.

Power BI Desktop

Power BI Desktop

  • Jedná se o aplikaci, kterou si uživatel nainstaluje do svého počítače.
  • Potřebuje ji pouze ten, kdo chce tvořit, upravovat a publikovat dashboardy.
  • Nepotřebuje ji ten, kdo se chce pouze dívat na již hotové a publikované dashboardy.
  • Pro její fungování dokonce není potřeba připojení k internetu (pokud samozřejmě zrovna nepotřebujete publikovat reporty na web). Můžete tedy tvořit a upravovat dashboardy klidně offline.
  • V momentě, kdy máte připravený dashboard, kliknete na tlačítko Publikovat (viz níže), což odstartuje upload do „online“ Power BI prostředí, které se nazývá Power BI Service.

Power BI Service

Power BI Service

  • Jde o online prostředí Power BI, které si jednoduše otevřete v prohlížeči.
  • Na této adrese pak najdete publikované reporty, kde se přihlásíte svým účtem (stejným jako v Power BI Desktop).
  • Na reporty publikované do tohoto online prostředí, se pak můžete dostat odkudkoliv (z mobilu, tabletu, cizího počítače atp.).
  • Můžete zde dashboardy a reporty upravovat, ale jen ve velmi omezené míře.

Instalace Power BI Desktop

Abyste v příštím díle mohli společně se mnou začít tvořit vlastní reporty, je potřeba udělat poslední věc, a to je instalace Power BI Desktop aplikace. Tuto aplikaci získáte snadno přes Microsoft Store (nativní aplikace ve Windows – dostanete se k ní například přes tlačítko Start). Místo tlačítka Spustit, uvidíte tlačítko Získat (viz obrázek níže), přes které se dostanete k procesu instalace. Pokud by z jakéhokoliv důvodu tento postup u vás nebyl možný, můžete instalační soubor případně stáhnout.

Power BI desktop v Microsoft Store

Power BI desktop v Microsoft Store

Pokud ještě v tuto chvíli nemáte Microsoft účet, založte si ho a následně se přihlašte do Power BI Service. Jakmile budete mít tyto věci připravené, budete schopni již plnohodnotně pracovat s Power BI.

Budu se na vás těšit v dalším díle, ve kterém už začneme tvořit vlastní reporty.

Sdílejte článek

Související články