Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Nejlepší z nejlepších? Dokument poodhalil, že Marketing Festival 2020 bude stát za to

„Když se v dnešní době bavíme o marketingu, čelíme mnoha výzvám. Všude kolem nás se objevují nové technologie a o naši pozornost se přetahuje mnoho protichůdných teorií. Srozumitelnost a hloubka jsou nedostatkové zboží, které je při vytváření seznamu řečníků extrémně důležité.“  Tato věta uvozuje celovečerní dokument MAKING A MARKETER v režii Honzy Kostery, který uvedl line-up Marketing Festivalu 2020. Laťka je opět vysoko, a to navzdory tomu, že Mark Ritson, hvězda letošního ročníku, se na konferenci objeví zase až v roce 2021. Než se na řečníky podíváme, ruku na srdce, co s vámi dělá teaser samotného dokumentu?

Celý dokument je koncipován jako roadtrip přes tři kontinenty s cílem přinést do Česka největší moudra marketérů světového formátu. V průběhu těch natáčecích dní mi vlastně ani nedocházelo, jak významný to je, protože jsem měl tendenci se strachovat o technikálie – jestli zazní klíčové věci, které pro ten celek potřebuju, jestli stíháme a tisíc dalších blbostí. Až když jsme s odstupem dostříhali teaser a najednou jsem všechny ty scény viděl na hromadě, tak mi secvaklo, jak šílená věc se nám podařila je a jak úžasný je, že se s námi lidi takového formátu bavili a udělali si na nás tolik prostoru. Věřím, že jsme vytvořili něco, co přesahuje kontext Marketing Festivalu,“ říká režisér Honza Kostera.

Mark Ritson vypráví a doporučuje jména, jejichž názor považuje v rámci diskuzí o dnešním marketingu za relevantní. Marketéři většinou rádi tvrdí, že všechna jejich rozhodnutí jsou postavena na datech. Takže, Marku, na koho se obrátit, když hledáme data o tom, co funguje a co ne?

LES BINET & PETER FIELD

Jsou nejspíš tím nejlepším zosobněním evidence-based přístupu. Nejen z toho důvodu, že využívají výzkum, ale také proto, že vám jejich data ukážou, čeho mohou marketing a reklama dosáhnout, pokud se dělají pořádně.

„Patříme mezi narůstající skupinu lidí, kteří přivádějí pozornost marketérů ke skutečnostem a pravdám marketingu a snaží se probít skrz záplavu kravin kolujících o efektivitě.“ Dvojice, která se v marketingu pohybuje už třicet let, bude mluvit o efektivitě. Třeba nám tenhle vstup pomůže rozseknout věčnou otázku investic do dlouhodobých  i krátkodobých marketingových aktivit.

„Efektivita je o dosažení cílů a o tom, v jakém rozsahu jich dosáhneme, o výsledcích a výstupech. A výkonnost je o poměru vstupů a výstupů. V marketingové praxi  jde o dva úplně rozdílné přístupy. Pokud honíte efektivitu, tak se snažíte maximalizovat výstupy, tedy dosáhnout toho největšího úspěchu, jakého můžete. Výkonnost zatím spočívá v soustředění se na nejsnadnější úlovky a získávání rychlých a jednoduchých výher.“

DR HELEN EDWARDS

Takže Marku, kdo je tvůj největší nepřítel a proč je to Helen Edwards?

„Řekla bych, že většina práce, kterou dělám s komerčními klienty, se točí kolem toho, co by měla naše značka znamenat a reprezentovat, a jak to přivedeme k životu napříč všemi touchpointy.“ Tato brand konzultantka nepřináší do reklamních vod žádnou revoluci. Sama totiž říká, že bychom se měli vrátit ke kořenům marketingu a nezapomínat na klíčovou pozici brandu jako takového. Splňuji sny uživatele mého produktu? Lídři těchto společností mě hodně naučili. Vytváří něco z ničeho, chtějí vybudovat značku a my jim s tím pomůžeme. Tyto typy projektů byly ty nejvíce vzrušující.“ Přidáte se k Helen?

Dosud odhalení řečníci Marketing Festivalu 2020 | Zdroj: www.marketingfestival.cz

TOM GOODWIN

To, co Tom dělá, je vlastně takový průsečík marketingu technologií, kultury a médií. Tom tak nějak sedí někde uprostřed.

„Mám pocit, že se svět tak nějak rozdvojil. Na tradiční marketéry, kteří mají vrozené porozumění lidem a jsou to citliví, empatičtí a soft lidi, a technologicky zaměřené jedince. Ti se řídí kódem, jsou velmi objektivní, logičtí a také posedlí opakováním toho, že všechno je jinak, že 5G sítě změní všechno, že umělá inteligence přelinkuje svět a iBeacon tohle a VR tamto, AR, headsety a hlasové ovládání… A tím vznikl takový pocit, že všechno, co jsme se naučili předtím, je zbytečné. A s tím já silně nesouhlasím. Je jisté, že Tom bude pokládat otázky, které návštěvníky možná zpochybní, ale možná také nasměřují dál. Není to tak dobře?

VIKKI ROSS

Taková snaha nalézt magický způsob, jak zpropagovat produkt, který je na hovno, místo toho abychom začali u dobrého produktu, který řeší něčí… Myslím, že je to citát od Steva Jobse, že nic nepokazí produkt rychleji, než špatný produkt s velkým marketingem. Když přijde na boj za srozumitelnost v marketingu, tak je náročné najít silnější osobnost!

„Z nějakého důvodu si lidé sednou k počítači a vypadne z nich záplava slov, které by v běžné konverzaci nikdy nepoužili,“ říká další z přednášejích, copywriterská hvězda pracující pro Tesco nebo Peperchase. Jak má tedy dnešní copywriting vypadat? Vždycky se pouštím do automobilových značek protože reklamy, které píšou, bývají nejvíc na hovno. Tou nejoblíbenější je pro mě aktuálně asi ta na Lexus se sloganem Experience Amazing. Tohle by přece nikdo nikdy v životě nepoužil. ,Jaká byla večeře?‘ ,No, zažil jsem úžasnost.’“ Zlepší tohle český copywriterský rybníček?

DAN PETROVIC

Poslední odhalený přednášející v dokumentu sice nevystupuje, ale rozhodně si zaslouží svůj prostor. Už jen pro české SEO. Jak bude vypadat studie pracující s unikátními daty českého trhu, nevíme, ale tušíme, že něco takového tu nikdy nebylo.

Co dokument říká?

„Pevně věřím, že se nám díky němu povede přivést mnohem více návštěvníků ze zahraničí, z celého světa a debata se tak povede na globální, nikoliv jen lokální úrovni,“ komentuje dokument a plány letošního festivalu jeho ředitel, Jindra Fáborský.

Robert Nemec k dokumentu dodává: V roce 2019 by byla ostuda, pokud by někdo připravil reklamní kampaň, která není založená na vědeckých poznatcích. Na druhou stranu se to v Česku děje bohužel příliš často, a já doufám, že i tento film pomůže tomu, aby marketing v Česku začal být více stavěn na vědeckých základech.“

Celý dokument nabízí pohled jednoho člověka. Ředitel festivalu Jindra Fáborský ujišťuje: Zatím jsme odhalili přibližně polovinu našich řečníků. Počkejme si na kompletní program, témata přednášek a vlastně na celý festivalový den. Myslím si, že to nakonec bude vyvážené.“

Marketing Festival je Mekkou českých marketérů. Z takové dávky inspirace se dá v poklidu pracovat celý rok. Celý tým v čele s Jindrou Fáborským dělá vše pro to, aby přinesl to nejkvalitnější, co dovede. A posledních pár let ukazuje, že to opravdu umí!

Ostatně, posuďte sami:

Sdílejte článek

Související články