Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Ohlédnutí za SEO Restartem 2022

Osmý SEO Restart se po nucené dvouleté pauze konal se vší parádou 7. 4. ve Spojce Karlín. Jaké to bylo? Co jsme si odnesli? A proč letošnímu ročníku vládly ženy?

Letošní SEO Restart byl beznadějně vyprodán, a to i přesto, že mu ve stejném termínu konkuroval bohatší zahraniční příbuzný Brighton SEO. Program byl plný zvučných jmen české SEO scény, žádná z deseti přednášek ale nebyla jen prázdným brand buildingovým standupem.

Ze speakerů čišela upřímná radost z možnosti své vědomosti předat dál a publikum je nadšeně přijímalo. Přeháním? Možná tomu pomohla covidová pauza bez podobné akce nebo jsme se prostě jen všichni dlouho neviděli. Každopádně se povedla akce, jaká tu už dlouho nebyla.

Silná témata a girl power 

Program byl namíchán tak, aby se nikdo nenudil. Aby si přišli na své SEO konzultanti stejně jako zástupci “klientské” strany. Zazněla témata techničtější, čistě obsahová i přesahující hranice SEO problematiky. Některá se nesla napříč více přednáškami – redesign webu (jako velká příležitosti i hrozba), rychlost načítání a metriky Core Web Vitals (a proč je opravdu důležité se jim věnovat) a důležitost projektového řízení a komunikace napříč firmou. 

Ze třinácti speakerů (včetně panelové diskuse) vystoupily pouze dvě ženy, ale troufám si říct, že to byly právě ony, které ukázaly to nejzajímavější a také si odnesly nejvíce pochval a ohlasů – Eliška Bielková představila Pinterest, který e-shopařům od té doby nedá spát a Šárka Jakubcová se s námi podělila o trnitou cestu redesignu iVysílání ČT a z různých stran pak zazněla slova o nejlepší přednášce z celého letošního Restartu. 

A “konkurence” byla silná – 10 přednášek a na závěr panelová diskuse (která by klidně snesla vlastní půlden). Pojďme se podívat na program konkrétněji:

Eliška Bielková: Proč by se měl SEO specialista zajímat o Pinterest?

ODKAZ NA PREZENTACI

Eliška měla nelehký úkol – nastartovat celou konferenci první přednáškou. Pro někoho možná první přednáškou po velmi dlouhé pauze. A úkol splnila na jedničku. Téma, které na první pohled spadalo do těch okrajovějších, se ukázalo být velmi aktuální a zajímavé pro většinu publika. Pinterest dnes zdaleka nenavštěvují jen “tvořilky” a hospodyňky. Je to vyhledávač, sociální síť a obsahový web v jednom, proto se vyplatí se na něj zaměřit a v organické vyhledávání tak posílit pozice své značky i touto cestou. O prvním coffee breaku bylo tak slovo Pinterest slyšet asi nejvíce.

SEO Restart Eliška Bielková

Zdeněk Dvořák: Best practice pro organicky úspěšný článek: Premisy, data, nástroje

ODKAZ NA PREZENTACI

Zdeněk Dvořák alias Linki ukázal, že jeho oborem není jen linkbuilding, a představil prakticky orientovanou přednášku na téma tvorby organicky úspěšného obsahu. Ve své prezentaci ukázal tipy, jak napsat článek, který budou lidé číst a zároveň se bude umisťovat na předních pozicích ve vyhledávání. Také poradil, jaká je třeba použít strukturovaná data a čím odlišit výsledek v SERPu, aby na něj uživatelé více klikali. Nechyběla řada tipů na konkrétní nástroje a to my máme rádi. 

“90 % obsahu nemá organickou návštěvnost.”

SEO Restart 2022

Daniel Duriš: Úspešné migrácie veľkých webov: príprava a proces

ODKAZ NA PREZENTACI

Že migrace není žádná legrace ukázal ve své prezentaci Daniel Duriš z Basta digital. Nastínil, co všechno stálo v cestě úspěšné migrace webu pojišťovny UNIQUA a především představil a dal k dispozici velký checklist pro úspěšnou migraci webu, kde si můžete zkontrolovat, zda jste na nic důležitého nezapomněli. 

SEO Restart 2022 Daniel Duriš

Tip: Před časem jsme publikovali na webu Taste podobný checklist pro redesign webu. Stáhněte si zdarma i ten! 

Martin Michálek: Rychlost webu pro marketéry krok za krokem

ODKAZ NA PREZENTACI

Téma rychlosti webu nesmělo chybět a představil ho odborník na slovo vzatý – Martin Michálek, který o rychlosti načítání přednáší, píše i konzultuje pro pagespeed.cz. V rámci své letošní přednášky ukázal nejen, co je třeba měřit a pomocí jakých nástrojů, ale také jak správně interpretovat výsledky měření a jak tyto výsledky prezentovat dalším zapojeným osobám. 

SEO Restart 2022

Šárka Jakubcová: Redesign iVysílání České televize z pohledu SEO

ODKAZ NA PREZENTACI     PŘÍPADOVÁ STUDIE

Jaké to je redesignovat web, který má odhadem až 40 milionů stránek nám povyprávěla Šárka Jakubcová z Kaseopea. Stovky typů různých duplicit nebo řetězené přesměrování, kvanta zombie pages bez jediné návštěvy za rok. To je jen zlomek toho, s čím se tým při redesignu musela vypořádat. Šárka představila problémy starého webu, plán prací i reálné řešení a provedla nás redesignem jako jedním velkým dobrodružstvím. Téma, které řeší nejeden konzultant i provozovatel webu prakticky předvedené navíc na brandu, který všichni známe. Tleskáme.

SEO Restart 2022

Martin Pichlík: Share of Voice – Nejpřísnější metrika všech SEO reportů

ODKAZ NA PREZENTACI

Metriku Share of Voice nám přišel představit Martin Pichlík z eVisions. Pokud chceme vědět, jak silní na poli organického vyhledávání jsme v daném segmentu, SOV nám to pomůže odhalit. Podmínkou je ovšem správně zvolený vstupní dataset klíčových slov očištěný od nerelevantních a brandových dotazů. Martin ve své prezentaci představil nejen teorii, ale také praktický výpočet metriky SOV a její další využití v boji s konkurencí. SOV je “líbivá” metrika, která dobře hraje na klientskou strunu a věříme, že o ní ještě hodně uslyšíme.

Radim Daniel Pánek: Milisekundy vydělávají miliony, tak nenechte nakupovat Vaše zákazníky u konkurence.

ODKAZ NA PREZENTACI

Druhá přednáška s hlavním tématem rychlosti načítání webu. Tentokrát hodně businessově zaměřená přednáška Radima Daniela Pánka s překvapivými čísly, jak může s výkonem webu zahýbat už jen zlepšení rychlosti načítání o 0,1 sekundy. Nechyběly argumenty, proč řešit rychlost načítání webu a ukázky výsledků konkrétních webů. Plus za poznámku a tip na závěr, jak přeložit výsledky kritického měření do lidské řeči. 

SEO Restart 2022 Radim Daniel Pánek

Pavel Ungr: Proč je projektové řízení v SEO důležitější než SEO

ODKAZ NA PREZENTACI

Pavel Ungr rozvířil odpolední program energickou přednáškou o projektovém řízení v SEO. Připomněl, jak je důležité stanovit si cíle a plán pro jejich dosažení. A také, že optimalizace bez řízení, vyhodnocování a revize nemívá valného efektu. Část přednášky pak věnoval svým zkušenostem a ukázkám z projektového nástroje Freelo. Na závěr přidal ještě pár tipů na nástroje ke kontinuálnímu sledování změn na webu. Přednáška byla plná praktických tipů a zkušeností z praxe. A také malých technických zádrhelů, které jakoby čekaly až na Pavla. 🙂 

SEO Restart 2022 Pavel Ungr

Richard Klačko: Investice do SEO? Vypočítejme si potenciál…

ODKAZ NA PREZENTACI

“Domácí” Richard Klačko z Tastu představil své nové tričko a také unikátní nástroj na výpočet potenciálu v SEO, tzv. OSPET. Ukázal, co ho vedlo k tomu pustit se do neprobádaných vod vývoje nového nástroje založeného na datech (především nespokojenost s existujícími predikčními modely) a také jaké jsou nutné předpoklady pro validní výstupy (důležitost čistých a co nejrelevantnějších vstupních dat). Více pak o nástroji prozradil v dříve publikovaném rozhovoru.

SEO Restart 2022 Richard Klačko

Marek Prokop: Analýza klíčových slov v R

ODKAZ NA PREZENTACI 

Poslední přednášky se ujal Marek Prokop a představil proces tvorby analýzy klíčových slov v R. Část publika, která dosud nevěděla o existenci jazyka R, mohla přednášku vidět asi podobně, jako když Einstein představoval e=mc². Zkušení konzultanti, a navíc pak ti, kteří poslední měsíce sledovali vývoj Markovy práce na sociálních sítích, ale byli v obraze. A jak poznamenal Pavel Ungr, možná se jedná o další přelomový krok v práci řady SEO konzultantů, stejně jako tomu bylo v případě přednášky o klasifikační analýze v OpenRefine. Ruku na srdce, kdo na to tenkrát koukal jako na raketovou vědu a dneska mrská klíčovky v OpenRefine levou zadní? 

SEO Restart 2022 Marek Prokop

Panelová diskuze: SEO v praxi a co očekávat od brzké budoucnosti (Zdeněk Nešpor, Filip Podstavec, Jakub Rejnuš a Pavel Ungr)

Panelová diskuse na závěr byla fajn tečkou za nabitým programem. I když se asi shodneme s většinou publika (a důkazem bylo množství položených otázek), že by si všichni zúčastnění (Filip v roli moderátora a Zdeněk, Jakub a Pavel jako hosté) zasloužili větší prostor. Otázek byla hromada, odpovědi zajímavé, tempo svižné. Co jsme se mimo jiné dozvěděli? Že nejčastějšími chybami je stále měnění URL nebo špatné/nedostatečné interní prolinkování.  Že dobré SEO má alkohol.cz, benu.cz i Zboží.cz a že se vyplatí sledovat Aleydu Solis a věnovat se optimalizaci obrázků. 

SEO Restart 2022 Panelová diskuse

Jaký byl osmý SEO Restart?

Povedl se. A jsem ráda, že to potvrzují i ohlasy zúčastněných. Na oficiální vyhodnocení dotazníků spokojenosti si ještě počkáme, ale sociální sítě mluví jasně:

SEO Restart 2022 Twitter

Na komunitě okolo SEO je úžasná jedna věc. Na stejné akci se potkávají současní, bývalí i budoucí kolegové, konkurenční agentury, jejich klienti (také současní, bývalí i budoucí), nezávislí konzultanti i CEO velkých firem a všichni se spolu baví, vyměňují si názory a zkušenosti, smějí se svým přešlapům a radí si s problémy. Troufám si říct, že SEO lidi spojuje. Dokud je PPC nerozdělí. 🙂

SEO Restart 2022

Dlouhá fronta na registrace? Slabá klimatizace? Moc croissantů a málo židlí? Tohle všechno do příště vypilujeme a já se na to už teď moc těším. 

Další reporty z akce:

Sdílejte článek

Související články