Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

ShopCamp 2023: Od praktických tipů až k praštěnému humoru

Richard Klačko
Richard Klačko
21. 9. 2023

Letošní Shopcamp jsme s Richardem Klačkem z Taste rozhodně nemohli vynechat. Už při vstupu byla vidět kreativita na každém kroku. Propagační stánky firem se předháněly svou nápaditostí i smyslem pro humor. Vedle poznání nových lidí a jejich podnikání jsme navíc měli spoustu příležitostí i k volnější zábavě. Pokud jste zmeškali výjimečný line-up akce, přiblížíme vám to nejzajímavější z ShopCampu 2023 právě teď.

Konference a workshopy

V odborném programu bylo možné vybírat mezi různými přednáškami a workshopy. Zajímavých řečníků byl plný seznam, ale stihnout všechny by byl nadlidský úkol. Níže je výběr, který jsme vyslechli na vlastní kůži.

Přeměňte se na technologickou společnost

Jako každá rozumná firma se i Muziker snaží dlouhodobě pracovat na své konkurenceschopnosti. Ondrej Proksa, CTO Muzikeru, na své přednášce mluvil o nástrojích a strategiích, díky nimž se jim podařilo ztrojnásobit tržby v posledních čtyřech letech. Za klíčový krok pokládá proměnu firmy na technologicky orientovanou společnost. Ondrej nám ukázal, jak s vlastním interním týmem pracují s daty, vyvíjí vlastní řešení webu nebo jak se jim podařilo dostat Muziker do multisegmentu.

Ovládněte 23 evropských trhů ze Vsetína

Úspěch e-shopu Libristo, který nabízí 20 milionů titulů ve 30 jazycích, je odborné veřejnosti už asi poměrně známý. A Martina Baletková, CCO Libristo, nám prozradila, jak se jí s malým týmem bez systematického managementu podařila expanze do většiny Evropy. Mezi hlavní faktory úspěchu zařadila vedle skvělého produktu jasnou vizi a metodu k rozvoji podnikání i expanzi.

Martina byla po celou dobu velmi otevřená. Například nám sdělila, že se v Libristo moc neřídí Paretovým pravidlem 80/20. Naopak velkou část tržeb (až 35 %) jim tvoří právě knížky, které nikdo nechce. Nebo nás seznámila s hlavním negativem podnikání v menším městě typu Vsetína, kde se obtížně hledají odborné pozice. Často tak na dálku musí spolupracovat s externími specialisty. Ale ačkoliv nám Martina prozradila takřka všechno, jednu věc si nechala pro sebe – a to svou marketingovou strategii. Ale aby ne, povedla se Libristo natolik, že je kontaktoval samotný Google.

Maximalizujte efektivitu podle Handlíře

Petra Handlíře, CEO petrhandlir.cz, není třeba moc představovat. Jeho znalosti a zkušenosti s reklamou na Facebooku jsou obrovské. I proto jsme si nemohli nechat ujít přednášku, kde se Petr detailně věnoval jeho reklamním strategiím pro Facebook v roce 2023, konkrétně s Advantech+. Předal nám na ní klíčové informace a praktické tipy, jak se svým týmem maximalizuje efektivitu reklamních kampaní. Ve své prezentaci ilustroval principy úspěšné reklamy pomocí své „pyramidy úspěchu“. V ní je důležité se zaměřit na konkrétní oblasti, v kterých chceme dosáhnout svého cíle.

Nedělejte při expanzi vše na 100 %

Přednáška Antonína Štětiny, CEO Kulina Group, byla skvělá i praktická. S osvěžující dávkou humoru nám Antonín ukazoval nástrahy a výzvy rozšíření obchodu do zahraniční. Popisoval konkrétní chyby, které jeho tým během expanze řešil a jaké nástroje přitom využívali. Dozvěděli jsme se například, že při expanzi je stál zahraniční e-shop „pouze“ cca 100 000 Kč a zákaznický servis dělají pomocí Google překladače.

Nejvíc nám ovšem utkvěla v hlavě odpověď na otázku: „Jak řešíte legislativní rozdíly jednotlivých zemí?“ Antonín na ní bez váhání odpověděl: „Nijak, necháme se plácnou přes prsty, zaplatíme menší pokutu a poučíme se. Je to levnější…“ A je to vlastně pravda! Mnohdy je výhodnější zaplatit menší pokutu za drobný přestupek, než upravit komplet fungování firmy pro jednotlivé trhy. Právě právní a poradenské služby, změny obchodních podmínek atd. jsou jedny z nejnákladnějších služeb pro každou firmu.

Vytvářejte weby také v mobilech

Osobitý přednes Marka Čevelíčka, UX specialisty mcevel.cz, byl vyčerpávající nejen po obsahové stránce. Marek nám ukázal spoustu UX „failů“, a to častokrát u obrovských a velmi známých webů. Problém viděl hlavně v tom, že většina nákupů sice přichází z mobilních zařízení, nicméně většina lidí pracujících na webech (UI, UX nebo SEO) přijde v kanceláři ke stolu a zapíná desktop. Pracovat s mobilním náhledem je pro každý web, který chce být úspěšný, naprosto zásadní.

(Ne)berte finanční řízení vážně

Ruslan Skopal, CEO Trenýrkárny, je známý showman českého e-commerce a se svým praštěným humorem se pustil do tématu finančního řízení e-shopu. Upozornil na klíčovou roli finančního managementu, zejména v situacích, kdy růst e-shopu stagnoval nebo se zcela zastavil. Ruslan s publikem sdílel takové informace, u kterých jsme byli často na vážkách, jestli je konkurence nezneužije. Pro nás s Richardem to bylo ale naprosto ojedinělé know-how.

Vyzdvihneme zde ještě dvě takové typicky „ruslanovské“ rady. Zaprvé pokud máte firmu s obratem 250 milionů ročně, rozhodně se zaměřte na její finanční řízení a nespoléhejte se na intuici. Jinak se vám může stát, že při výpočtu marže zapomenete na náklady na dopravu a potom vám při závěrkách nebudou sedět čísla, třeba o 6 milionů. A zadruhé, pokud vám „krachuje“ konkurent, berte to jako „výprodej“ a směle nakupujte nové zásoby.

ShopCamp s dobrou zábavou i kávou

Ale ShopCamp 2023 nebyl pouze o přednáškách, nabízel i spoustu zábavy. Například u stánku vshosting jsme strávili 20 minut unikátní stolní hrou. O kousek dále mi zase Alexandros Šindler ukázal vylepšenou beta verzi Napojse 3.0. A pokud jste potřebovali nakopnout energii, mohli jste ochutnat kávu u skvělých obchodníků z Pošta bez hranic.

Byl to skvělý zážitek! Prostor byl plný inspirujících stánků, zábavných aktivit a fascinujících přednášek od expertů v oblasti e-commerce. Ocenili jsme kreativitu organizátorů a celkovou atmosféru události. Mrzí nás jen, že jsme nestihli workshop Patrika Votočka z ecomailu. To ale rychle doženeme, až si pustíme jeho nahrávku.

Chceme vyjádřit naše upřímné díky všem organizátorům za jejich tvrdou práci a za vytvoření tak skvělé události. 👏🎉

Sdílejte článek

Související články