Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Signed HTTP Exchanges, aneb využívejte AMP s originální URL!

Projekt AMP (Accelerated Mobile Pages) byl oficiálně oznámen Googlem v roce 2015 jako Framework umožňující zrychlení mobilních verzí webů. Ve výsledcích mobilního vyhledávání Google jsou weby, které tuto technologii využívají označeny ikonkou blesku. AMP umožňuje načtení stránek v podstatě okamžitě (v řádu desetin sekundy) a to i v případě pomalého připojení. Předpokládám, že většina specialistů již technologii zná, pokud by si přesto někdo chtěl přečíst více, v minulosti jsme o AMP vydali článek.

AMP mělo ale i své nedostatky a to docela zásadní. Obsah webu se načítal do mezipaměti Google AMP Cache. To znamená, že obsah musel být doručován pod její identitou místo té originální. V adresním řádku tak byla místo adresy webu, na který se uživatel prokliknul, adresa google.com/amp/, zatímco originální adresa byla vyobrazena v šedém pruhu, zabírajícím místo, pod adresním řádkem (viz obrázek č.1):

URL adresa AMP stránky

 

To samozřejmě není dobré zejména z hlediska uživatelské přívětivosti a také může mít negativní vliv na bounce rate, míru okamžitého opuštění. To ale nebyl jediný problém. Prohlížeče totiž fungují tak, že původ dokumentu je závislý na doméně, která je v adresním řádku, kvůli čemuž vzniká problém s cookies, protože se liší klientské ID na verzi s AMP a bez AMP. To vše pomůžou změnit technologie zvané Signed HTTP Exchanges, které začal od dubna podporovat Google Search.

Co je Signed HTTP Exchanges (SXG) ?

Jedná se o technologii, která je součástí standardu Web Packages. Tato technologie umožňuje prohlížeči poskytnout důkaz o původu zdroje a autentičnosti pomocí digitálního podpisu. Takto podepsaný zdroj je poté možné jakkoliv přenášet při zachování jeho původu.

Můžete tedy vytvořit AMP stránku, digitálně ji podepsat a tím zajistíte, že se stránka do Google AMP Cache dostane včetně jejího podpisu. Prohlížeč vám tak uvěří, že stránka originálně pochází od vás a v adresním řádku zobrazí původní URL adresu. Stejně tak se zachová i v případě cookies. Jak to celé funguje je znázorněno na následujícím schématu (obrázek č. 2).

Signed HTTP Exchange schéma

zdroj: https://developers.google.com/web/updates/2018/11/signed-exchanges

Jak mohu technologii využít?

Pro využívání SXG je nutné získat digitální certifikát s rozšířením CanSignHttpExchanges. Někteří poskytovatelé CDN jako Cloudflare již zadarmo SXG poskytují, přičemž jejich spuštění je na jeden klik.

Sdílejte článek

Související články