Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Tvorba fotografických presetů v Adobe Lightroom

Fotografické presety – trend posledních let a pasivní přivýdělek travel fotografů nebo něco opravdu užitečného, co v určité fázi ocení každý fotograf, který to s postprodukcí myslí alespoň trochu vážně? Tak trochu obojí.

Poslední roky se cestou tvorby a prodeje presetů do Adobe Lightroom vydalo velké množství fotografů. Cílí pak na ty, kteří s fotografickou postprodukcí spíše začínají a chtěli by mít hezky upravené fotky ideálně na jedno kliknutí. Tak jednoduché to však není. Vytvořit opravdu dobré a robustní presety, které obstojí ve většině světelných podmínek je takřka nemožné. Sám se o tom přesvědčuji dnes a denně.

Jak používat presety?

Aby preset dobře fungoval, je potřeba mít fotku v základu dobře naexponovanou a správně nastavené vyvážení bílé. Ani pak není vyhráno. Jeden univerzální preset na vše bohužel nejde vytvořit a proto je potřeba mít několik různých, přizpůsobených různým situacím. Presetem, který je uzpůsobený na úpravu produktových fotek nemůžeme upravovat fotku, kde je člověk, jelikož bychom mohli dosáhnout nepřirozených barev v pleti. Nebo třeba taková zelená barva, vyskytující se v trávě a listí. V poledním sluníčku má úplně jinou barvu než při zataženém počasí nebo během zlaté hodinky. Zkuste si to upravit jedním presetem. To prostě nejde.

Využití presetů v produktové fotografii

Produktová fotka s vyrovnaným WB a expozicí před použití presetu (nalevo) a po použití presetu a retuše (napravo).

Proč začít využívat presety?

Základním důvodem pro využívání presetů je zrychlení postprodukčního workflow. Kvalitní presety ale také mohou být dobrým studijním materiálem pro začínající fotografy, protože všechny úpravy se v rámci rozhraní Develop v Lightroomu zobrazí. Je tak možné zkoumat, jaký vliv má která úprava na finální vzhled fotografie. Třetím důvodem může být snaha o určitý kreativní look fotek, kterého ale nejsme schopni sami dosáhnout a tak sáhneme po presetu od jiného fotografa. Pro mě osobně je nejzásadnější hned ten první důvod. Poté, co jsem si udělal sadu presetů pro svoji ateliérovou tvorbu se moje workflow zásadně zrychlilo. Samozřejmě, nejedná se o nějaké kouzelné tlačítko, funkci presetu je potřeba podpořit už při focení. No a retuše, ty za vás preset zatím bohužel neudělá.

Presety můžeme na fotky v Lightroomu aplikovat už při importu fotek. Já to nedělám, ale ta možnost tu je. Osobně preferuji při importu maximálně korigovat zkreslení objektivu profilem, který už v Lightroomu najdeme. Dále pak koriguji expozici a vyvážení bílé. Až v tento moment zkouším náhledy presetů a aplikuji nejvhodnější z nich na sadu fotek. Poté je většinou ještě potřeba udělat drobné korekce, lokální úpravy a případné retuše. Zdá se to poměrně složité, ale pokud bych měl upravovat každou fotku samostatně, zabere to daleko více času.

Jak naimportovat presety do Adobe Lightroom?

Na importu stažených presetů do Lightroomu není nic těžkého. Možnosti jsou dvě. První variantou je presety naimportovat přes File → Import Develop Profiles and Presets..., zde pak zvolíte buď zazipovanou složku všech presetů a nebo jednotlivé presety ve formátu .xmp.

Import presetů do Adobe Lightroom

Druhou možností je v režimu Develop kliknout na ikonku + v levé části rozhraní, pod náhledem fotky. Vyskočí nabídka, kde stačí vybrat možnost Import Presets… a postupujete stejně jako v předchozí variantě. Přes toto tlačítko můžete také ukládat vlastní presety z úprav na zvolené fotce.

Import presetů do Adobe Lightroom

Pokud využíváte Adobe Creative Cloud a CC verzi Adobe Lightroom, pak by se vám měly presety sesynchronizovat i s aplikací Lightroom ve vašem telefonu. Musíte být však na obou zařízeních přihlášeni do stejného Adobe účtu.

Chcete si vytvořit vlastní preset? Jen směle do toho!

Tvorba vlastních a hlavně funkčních presetů není žádná sranda, ale rozhodně se ten čas strávený jejich tvorbou vyplatí. Tento proces vám pomůže pochopit, jaký vliv mají jednotlivé úpravy na fotku, jak se vlastně liší jednotlivé fotky dle světelných podmínek, a jak k nim při úpravě nejlépe přistoupit. Já můžu vycházet ze zkušenosti s tvorbou presetů pro část mé fotografické tvorby, která se dala co nejvíce zobecnit a měla podobné světelné podmínky.

Konkrétně jsem vytvářel presety pro studiové produktové a portrétní fotky, kde mám kontrolované světelné podmínky. Dále pak pro interiérové portréty za různých světelných podmínek. A na závěr pak sadu presetů pro reportážní focení, ať už venku nebo uvnitř. V žádné z těchto variant nedocházelo k přílišnému color gradingu, jelikož mým cílem u produktových fotek bylo mít barvy odpovídající realitě a u portrétních fotek odpovídající odstín pleti.

Podobné fotky fotím na pravidelné bázi, tvorba presetů tedy byla logickým krokem. Zároveň jsem měl slušnou databázi snímků, na které jsem mohl funkčnost presetů vyzkoušet a případně přizpůsobit. Základem je tedy mít archiv podobných fotek, ideálně z několika různých focení. Z již provedených úprav, s kterými jste spokojeni, pak vytvořte několik pracovní presetů z různých světelných podmínek.

Důležité: v rámci ukládání presetu vynechte nastavení White Balance a Exposure. Tyto presety pak postupně testujte na fotkách ze stejného focení a později pak i dalších focení. Důležité je presety testovat na dobře naexponovaných fotkách se správným vyvážením bílé. Postupně nastavení aktualizujte a přizpůsobujte, dokud nebudete spokojeni. Ideální je pak presety nechat odležet do dalšího podobného focení a na něm pak znovu vyzkoušet jejich funkčnost. Tvorba presetů je dlouhodobý proces a věřím, že je budete ještě mnohokrát v budoucnu aktualizovat, případně vytvářet jejich nové verze.

Využití presetů v reportážní fotografii

Reportážní fotka s vyrovnaným WB a expozicí před použití presetu (nalevo) a po použití presetu (napravo).

Jak presety vyexportovat a poslat do světa?

Export presetů je stejně snadný, jako jejich import. Jednoduše v režimu Develop vyberete na pravé straně jeden z vašich presetů, kliknete na něj pravým tlačítkem a zvolíte možnost Export…, preset pak pojmenujete a uložíte. Lightroom ho uloží jako soubor ve formátu .xmp, který už můžete vesele sdílet s ostatními fotografy.

Sdílejte článek

Související články