Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Z deníčku linkbuildera: Co se mi osvědčilo v praxi?

Nikol Fialová
Nikol Fialová
11. 12. 2019

Protože je linkbuilding můj denní chléb, rozhodla jsem se sepsat pár tipů z praxe. Nadpis typu X linkbuildingových tipů by asi fungoval lépe, ale nechtělo se mi je počítat. Je jich zkrátka tolik jako písmen ve slově linkbuilding – prostě hodně.

Lobbujte za nástroje

Nástroje linkbuilderovi ušetří hromadu času. Milujeme nástroje. Je to s nimi jako s myčkou nádobí nebo s Netflixem – dá se bez nich žít, ale jakmile je jednou vyzkoušíte, už nemůžete jinak. Osobně trávím nejvíce času v nástroji ahrefs, který považuji za ultimativní studnici inspirace nejen pro získávání odkazů.

Pokud bych měla doporučit jednu funkci za všechny, určitě to bude Link intersect, který vám okamžitě ukáže přehled odkazů, které vedou například na vaše konkurenty a na váš web ne. Vhodnými kombinacemi kritérií získáte využitelné podklady pro hodiny práce a množství potenciálních odkazů. Jak využít tuhle funkci naplno, si přečtěte třeba na blogu Zdeňka Dvořáka alias Linkiho.

Ahrefs - link intersect

Informujte se předem

Pokud se staráte o web klienta, vždycky ho před začátkem linkbuildingových aktivit pořádně vyzpovídejte. Nejenže dostanete inspirativní informace, jakými všemi směry se můžete ubírat, ale také získáte přehled o obchodních partnerech pro případné spolupráce.

Co by nemělo v dotazníku chybět: historické spolupráce, participující PR nebo mediální agentura, síť vlastních webů, účast na veletrzích a eventech, s jakými dodavateli a obchodními partnery klient spolupracuje, „hvězdy“ v týmu, offline spolupráce s mediálně známými osobnostmi a podobně. Není nic horšího než po pracně domluvené spolupráci zjistit, že web je z nějakého důvodu na blacklistu klienta.

Neomezujte se brandem

Konkrétně u monitoringu zmínek neuvažujte pouze o brandu. Brandové zmínky jsou samozřejmě užitečné a je potřeba je sledovat. Stejně tak dobře ale využijete názvy produktů, privátní značky, jména osob ve firmě, názvy CSR projektů a podobně.

Napříkald monitoring zmínek pro dm drogerii může kromě brandových variant výstupů zahrnovat i privátní značky (alverde, babylove, Balea…), typické produkty (kočkolit z dmka, suchý šampon kokos, veganská boloňská omáčka…), projekty a kampaně (Vědomá volba, Veselé zoubky…). Využijte všechno, co je pro klienta nebo váš brand typické a unikátní.

Kontaktujte vhodné osoby

První volba vždy není tou nejlepší. Na stránce s kontakty často najdete pouze obecný e-mail, takže vaše zpráva skončí na hromadě dalších příchozích mailů a bude trvat, než se k ní, pokud vůbec, někdo vyjádří. V horším případě to bude e-mail na zastupující mediální agenturu. Vždycky lépe funguje oslovit konkrétní osobu z masa a kostí.

Z mé praxe jsou nejlepší volbou v případě magazínů redaktoři příslušné sekce, u velkých firem asistenti manažerů, u škol zástupci ředitelů, u webů malých obcí se mi osvědčilo psát přímo starostům spíše než na informační obecný email. A ještě tip – pokud nemůžete najít na webu ani pomocí nástrojů žádný kontakt, podívejte se na facebookovou stránku, v sekci informace většinou e-mail uveden je.

Brainstormujte, i když nemáte s kým

Zní to jako zbytečná rada, ale vyplatí se tento krok nevynechávat. Ideální je samozřejmě spojit síly a pozvat si pár kamarádů, ale smysl má i malý soukromý brainstorming s flipchartem nebo blokem. Sypte nápady na papír, malujte si, spojujte, škrtejte, muchlejte a vyhazujte. Když všechny pointy uvidíte před sebou, lépe si pak navrhnete konkrétní strategii. Na fotce níže můžete vidět důkaz místo slibů – můj domácí brainstorming před vytvořením linkbuildingové strategie pro DIGI TV (juch, další link pro klienta je doma)! 🙂

Ahrefs - link intersect

Ukažte názorně, co chcete

Při komunikaci buďte co nejnázornější. Dejte si práci a obětujte těch pár vteřin, které vám zabere vyscreenovat a označit třeba místo v textu nebo umístění odkazu na webu. Ušetříte si tak zbytečné další vysvětlování a druhá strana uvidí, že nekomunikuje s robotem, ale s někým, komu záleží na tom, co chce. Setkala jsem se mnohokrát s tím, že mi za to protějšek vysloveně poděkoval, že nemusel na webu hledat a tápat, co jsem tím asi myslela. 

Inspirujte se u konkurence

Za to se nemusíte stydět. Dělá to každý. Je to stejně přirozené jako slzy v očích na konci Harryho Pottera.

Lustrujte weby, ze kterých chcete odkaz

Kromě obecných vlastností, jako je návštěvnost, relevance a aktuálnost obsahu, si najděte chvilku a prožeňte web, ze kterého chcete odkazovat, nástrojem typu ahrefs nebo Majestic. Podívejte se na jeho odkazový profil, zda na něj nebo z něj nevedou podezřelé odkazy. Projděte si i sociální sítě, často pomohou k dotvoření obrázku o kvalitě zkoumaného webu. 

Důvěřujte, ale prověřujte

Vždycky si pečlivě zkontrolujte finální výsledek spolupráce. Z mé praxe zhruba u 30 % výstupů nastane chyba. Vývojář si to vyloží po svém. Odkaz vede na 404. Odkaz sice přidán je, ale z nesmyslného anchor textu a podobně. Stejně tak doporučuji všechny odkazy evidovat v nějakém nástroji (používám Collabim), který vám bude automaticky hlídat kondici odkazu. Překvapí vás, o kolik pracně získaných odkazů byste bez dlouhodobé kontroly přišli.

Ignorujte neúspěch

Měla jsem klienta, kdy mi z 50 oslovených návrhů klaplo 46. Měla jsem i takového, kdy se povedla sotva jedna desetina. Nenechte se odradit neúspěchem a najděte oblast, kde se skóre vyrovná. Nedaří se vám získat odkazy od obchodních partnerů? Zmapujte si zmínky a zkuste vytěžit je. Na zmínky vám oslovené weby nereagují? Zkuste to znovu, a pokud ani podruhé nesklidíte ovoce, vrhněte se třeba na Barnacle SEO. Naštěstí máme jako linkbuildeři tolik možností, že pro každý obor a typ klienta něco fungovat zaručeně bude.

Nebojte se přesahu

Neomezujte se pouze na získávání zpětných odkazů. A to ani v případě, kdy zjistíte, že z toho odkaz nekápne. Naopak mějte oči otevřené a zkuste přemýšlet i za hranice vašeho písečku. Tak můžete v průběhu honby za odkazy natrefit třeba na zajímavou influencerskou spolupráci, potenciálního obchodního partnera, příležitost pro PPC kampaň nebo zajímavý obsah pro sociální sítě.

Nám se tímto způsobem podařilo neplánovaně najít cenný obsah (v podobě reálných fotografií zaměstnanců) pro klientův Facebook, když jsme se snažili domluvit odkazy z webů jeho franšízových prodejen.

Good luck!

Sdílejte článek

Související články