Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #55: Vytvořte si bookmarklety pro SEO pomocí ChatGPT

Velké jazykové modely jako ChatGPT zefektivňují naši práci v mnoha ohledech. Navíc nám ale umí rozšířit znalosti, které sami nemáme. Pokud tak například nejste znalci skriptů a kódů, může vám ChatGPT pomoci právě s jejich tvorbou nebo v nich najít třeba chybu. Nové možnosti to samozřejmě otevírá i pro SEO specialisty! Mohou si urychlit hledání chybek v HTML kódech nebo si nechat vytvořit skripty pro efektivnější práci. Takovými skripty mohou být i tzv. bookmarklety. Ještě s nimi nepracujete? Pár vám jich ukážu a poradím vám, jak si je vytvořit prostřednictvím ChatGPT.

Co je to bookmarklet?

Propagátor bookmarkletů Zdeněk Dvořák má na svém webu všeříkající definici: Bookmarklety jsou záložky do prohlížeče s chytrými zkratkami pro různé SEO scénáře. Je to zkrátka javascriptový kód, který si můžete uložit do prohlížeče jako oblíbenou položku a následně jej spouštět na vybraném webu. Odtud i různé názvy pro tuto funkci – bookmarklet (od anglického bookmark = záložka) či favelet (favourite = oblíbený).

Využívat se dají různými způsoby. Ale právě v oblasti SEO vám urychlí spousty jednoduchých úkolů. Můžete si pomocí nich na stránce zobrazit ALT texty místo skutečných obrázků, zvýraznit zpětné odkazy na stránce nebo si třeba nechat spočítat počet slov na stránce.

Částečně tak bookmarklety mohou převzít roli některých plug-inů do Chrome. Funkcionalitu si však u nich můžete přizpůsobit vlastním potřebám.

Jak bookmarklet použít?

Dnes už existuje celá řada vytvořených bookmarkletů přizpůsobených SEO úkolům. Seznam šikovných tipů najdete třeba na webu Meetanshi, které stačí jen zkopírovat a uložit. Jak na to?

V Chrome je to úkol na pár kroků. Přes menu v pravém horním rohu se přes Záložky a seznamy proklikněte na Správce záložek. Zde si ve vybrané složce vytvořte novou záložku, pojmenujte si ji (třeba podle funkcionality) a do řádku Adresa URL vložte zkopírovaný kód. Až ho budete chtít vyvolat, stačí otevřít žádanou URL a následně z uložených záložek vybrat tu s potřebným kódem.

Náhled vložení bookmarkletu

Náhled vložení bookmarkletu

Bookmarklet pomocí ChatGPT

Nabídka hotových bookmarkletů (nebo faveletů) je už bohatá. Přesto vám nemusí vyhovovat nebo si chcete vymyslet nějakou vlastní funkcionalitu. A právě díky ChatGPT si můžete nechat svůj bookmarklet vytvořit, přestože se s javascriptem nekamarádíte.

Pokud se k tomu rozhodnete, platí známé poučky pro tvorbu promptu, a to zvlášť pro složitější zadání:

  • Definujte roli (např. „Chovej se jako specialista na bookmarklety, s vysokou znalostí SEO.“)
  • Uveďte cíl (např. „Bookmarklet, který na stránku vyhledávání Google přidá na konec URL &num=100.“)
  • Dejte jasné zadání (např. „Kód napiš na jednom řádku.“)
  • Kontext (např. „Bookmarklet má fungovat v prohlížeči Chrome.“)

Výsledkem pak může být třeba bookmarklet, který vám zobrazí prvních sto výsledků ve výsledcích vyhledávání Google:

javascript:(function() { var url = new URL(window.location.href); if (url.hostname === ‚www.google.com‘ && url.pathname === ‚/search‘) { url.searchParams.set(‚num‘, ‚100‘); window.location.href = url.href; } else { alert(‚Tato bookmarklet funguje pouze na str%C3%A1nce vyhled%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD Google.‘); } })();

Toho pak můžete dále využít. Jiný bookmarklet vám může zkopírovat URL z tohoto „prodlouženého“ SERPu, dohledat související dotazy ze sekce „Lidé také hledají“ nebo ukázat výsledky vyhledávání na dané klíčové slovo v jiné zemi.

Zde např. prompt, který výsledky vyhledávání ukáže v novém okně pro Slovensko:

javascript:(function() { var searchParams = new URLSearchParams(window.location.search); searchParams.set(‚hl‘, ‚sk‘); searchParams.set(‚gl‘, ‚sk‘); var newURL = window.location.origin + window.location.pathname + ‚?%27%20+%20searchParams.toString();%20window.open(newURL,%20%27_blank%27);%20})();

Bookmarklety na jednoduché úkoly

Každopádně doporučuju bookmarklety používat spíše na jednodušší úkoly. Myslete při jejich tvorbě na to, zda jednoduchý javascript takový úkol skutečně zvládne. Pro složitější úkoly jsou zkrátka vhodnější už zmíněné plug-iny do prohlížeče nebo různé datové nástroje. Existují ale bookmarklety, které zadanou URL otevřou třeba v novém okně, v nástrojích Ahrefs nebo SEMrush.

Tvorba složitějších bookmarkletů si pak vyžaduje opravdu pečlivě napsaný prompt, ideálně v angličtině. Anglické zadání totiž ChatGPT lépe pochopí. A také je vhodné nechat si kód napsat v jednom řádku (v anglicky psaném promptu napište „Single-Line Version“). Vypsané kódy na několik řádků totiž nemusí v Chrome správně fungovat. Anebo zkrátka rozdělte nápad do několika bookmarkletů, které následně spustíte po sobě.

Bookmarklety zvládnete sami

Líbí se vám myšlenka bookmarkletů? I bez znalosti javascriptu si je můžete navrhnout pomocí ChatGPT. Pokud se k takovému kroku uchýlíte, dodržujte několik pravidel:

  • Dejte ChatGPT jasné zadání, co od bookmarkletu vyžadujete a jaká má být jeho funkcionalita.
  • Vytvářejte prompty v angličtině, lépe je pak ChatGPT pochopí.
  • Výsledný bookmarklet si otestujte na několika URL a na různých webech, abyste si zkontrolovali, zda opravdu funguje tak, jak si představujete.
  • Pokud nějaké části kódu nerozumíte, nechte si ji od ChatGPT vysvětlit, příp. si ho nechte vygenerovat znovu nebo zkontrolovat.

A rada na závěr: Pokud vám ani na pátý pokus nebude vytvořený bookmarklet fungovat, zamyslete se nad správností zadaného promptu nebo to zkuste jindy… třeba ChatGPT bude zrovna fungovat lépe.

Sdílejte článek

Související články