Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Chyby, které copywritery přivádějí k šílenství vol. 1

Kdyby všichni uměli psát poutavě, nápaditě a bez chyb, mohli by to copywriteři, content specialisté a korektoři zabalit. Takže to, že jednomu čeština jde, zatímco druhý vyniká třeba v logickém myšlení, je naprosto v pořádku. Existují ale chyby, které jsou úplně zbytečné, a přitom se n-e-u-s-t-á-l-e opakují. Někteří lidé je možná s klidem přehlédnou, ale těm, kteří pracují s jazykem, nebezpečně zvedají tlak.

  •         Viz vs. viz.

Mnozí slovo viz, které odkazuje na jiné místo v textu nebo jiný zdroj, považují za zkratku, a proto za ním píšou tečku (podobně jako v případě např., apod. nebo atd.). Ve skutečnosti se ale jedná o rozkazovací způsob od slovesa vidět, a proto tečku můžete s klidem vynechat. A v ideálním případě to poradit i kamarádům.

  •         Díky vs. kvůli

Výrazy díky a kvůli jsou sice do jisté míry synonymní, ale nelze je libovolně zaměňovat ve všech kontextech. Díky se hodí použít u dějů, které považujeme za žádoucí, zatímco kvůli je neutrální, a proto nebude působit rušivě ani ve spojení s negativními situacemi.

Přišli o dům díky povodni.

Asi sami cítíte, že děkovat živlu za to, že někoho připravil o střechu nad hlavou, není úplně na místě.

emoce copywriterů

Z některých chyb copywriteři nejsou šťastní. Mírně řečeno.

  •         Pane Nováku vs. pane Novák

To, že k oslovování a volání slouží 5. pád, se děti učí přibližně ve 3. třídě. Přesto řada dospělých, když v mluvené nebo psané komunikaci dojde na skloňování jména, chybuje. Správně je za každých okolností 5. pád. A co když narazíte na neobvyklé jméno, s jehož tvary si nevíte rady? Zapátrejte na internetu nebo se adresáta, pokud to situace dovolí, jednoduše zeptejte. Bude to lepší, než abyste jeho jméno komolili.

  •         Zhlédnout vs. shlédnout

V době youtubové se slovesu zhlédnout jen těžko vyhnete. Ano, správně. Varianta označující činnost, které se účastníte coby divák, se skutečně píše se Z. Naproti tomu výraz shlédnout má význam podívat se dolů. To znamená, že film nebo videa na YouTube zhlížíte, zatímco při výšlapu na Sněžku shlížíte na krkonošskou krajinu. To analogicky platí i pro podstatné jméno zhlédnutí.

zhlédnout vs. shlédnout

No vážně, je to tak.

  •         20 % vs. 20%

Zákeřná procenta, typografická zapeklitost, v níž často chybují i pisatelé, u kterých byste to nečekali. Tak aby v tom bylo jednou provždy jasno – pravidla češtiny praví, že se zápis s mezerou mezi číslicí a znakem pro procenta čte jako XY procent, zatímco tvar bez mezery jako XYprocentní.

20 % = dvacet procent
20% = dvacetiprocentní

A ano, stejně to funguje i v případě metrů, litrů a dalších měrných jednotek.

  •         Vyvarovat se čeho vs. vyvarovat se čemu

Sloveso vyvarovat se funguje pouze s 2. pádem. Ne, pro toto pravidlo opravdu neexistují žádné výjimky. To ale lidem vůbec nebrání v tom, aby ho vesele používali s pádem třetím. Pravděpodobně za to může i sloveso vyhnout se –  má totiž podobný význam a s 3. pádem si naopak velmi rozumí.

Vyvarujte se zbytečným chybám. 😭
Vyvarujte se zbytečných chyb. 👍

  •         Oblíbené zkomoleniny

Povězme si to na rovinu – když chcete svůj projev okořenit cizími slovy, která ale neumíte správně napsat nebo vyslovit, je to trapas. Kromě toho, že si tak koledujete o hejt ze strany čtenářů, zkomoleninami také zbytečně shazujete celé sdělení svého příspěvku, který může být jinak zajímavý a přínosný. Pokud si tedy nejste úplně jistí, mrkněte radši do slovníku nebo chytré příručky. Vážně.

bizardní = bizarní
pernamentní = permanentní 
spontální = spontánní

A z jakých chyb šílíte vy?

Čím jsem chtěla být jako dítě? Nemám tušení. Ale na gymplu se poměrně rychle ukázalo, že na kariéru v exaktních oborech to moc nevypadá. Tak začal můj vztah s češtinou, který trvá dodnes. Vyzkoušela jsem si práci v módním nákupním klubu, srovnávacím portálu, malé i velké agentuře nebo největším českém vydavatelství. Když nic nepíšu, sleduju temné filmy a seriály, kupuju si knihy, které nestíhám číst, a nechávám se šikanovat vlastním psem.

« Zpět na odborné články

Související články

Komentáře k článku

KomentářPřidat komentář
1Stanislava30. 10. 2019 22:10

Mne rozčiluje toto: “...budeme se soustředit “ Bohužel to slýchám strašně často, nejvíce od politiků, ale občas i od redaktorů v televizi či rádiu. Vždycky mám chuť v duchu zařvat: “soustředíme se!” Správně by se také mohlo nejspíš použít “budeme se soustřeďovat” , což je ale lehýnce jiné a ne tak dobře (pokaždé si připomenu kapitolu o slovesných videch v knize Chrám i tvrz Pavla Eisnera - jak si pan rada udělal na slovesné vidy regulační plán...).

UvozovkyCitovat
2Kateřina BRYANOVÁ2. 11. 2019 08:11

Já ještě špatně snáším (kdysi to bylo i jedno z hlavních kritérií pro výběr partnera), když se špatně píše mě vs. mně, výjimka a výjimečný a když se píše na rozdíl dohromady... A nejvíc mě vytáčí, když se hranolky skloňují, jako kdyby byly rodu ženského podle vzoru žena... jsou to přece malé hranoly, no ne? 😄

UvozovkyCitovat
3Jan7. 11. 2019 08:11

Mě rozčilují následující tvary: By jste namísto byste Potenci namísto potenciální

UvozovkyCitovat
4David12. 11. 2019 22:11

Mě rozčiluje používání spojení "více jak", a to především v psaném projevu

UvozovkyCitovat
5Jana21. 11. 2019 23:11

Já osobně vždycky kvetu z flustrace a badatelizace.

UvozovkyCitovat
6Dana Nováková24. 11. 2019 19:11

Protežovat x protěžovat

UvozovkyCitovat
7Marie26. 11. 2019 16:11

Mne hrozně vytáčí špatné používaní slova vicemistr/vicemystryně. vždyť ten vícemistr ani nedává smysl, nemůže být víc než mistr, když byl až druhý

UvozovkyCitovat
8Petr Novák30. 11. 2019 10:11

Ještě bych přidal různá „dvacetiletá“ a podobná výročí (správně samozřejmě dvacátá) a pak divné ocásky psané za čísla, například „do 18-ti let“ (správně je „do 18 let“).

UvozovkyCitovat
9Kwok6. 1. 2020 10:01

Mě frustruje flustrace.

UvozovkyCitovat
10Tereza9. 1. 2020 13:01

Špatné používání téměř a necelý. Významově je to podobné, ale věta vyzní jinak, když řeknete: "Ušetřili jsme téměř milión" než "Ušetřili jsme necelý milión" - to je jako by se omlouvali, že dost neškudlili. Právě tak, když při povodních zahyne necelých tisíc lidí, vyzní to, jako že to ani nestojí za řeč.

UvozovkyCitovat

Napsat komentář

Dejte vědět ostatním, co na článek říkáte. Nebo máte otázky? Sem s nimi! Vaši e-mailovou adresu nikomu nedáme, nebojte.

Odeslat komentář