Psaní článků z konferencí je trochu „tricky.“ Takže se pojďme dohodnout, že vám napíšu myšlenky, které se mě dotkly nejvíc a pak řeknu, proč mě Martin Hausenblas bavil nejvíc.
👉 Matěj Kapošváry (Shopsys) byl letos kromě Restartu taky v 30 pod 30! Možná maličkost, ale moc se mi líbilo, že pro každou firemní hodnotu mají vlastní emoji. Naučil nás od sebe odlišovat typy schůzek.
🗣 Nechte lidi komentovat vizi a plány. To dává hranice a relevanci jejich komentářům.
👉 Honza Slavík (freelance) nám řekl, že naši práci nahradí AI dle jeho odhadu ze 30–60 %. Not great, not terrible. Nejen pro všechny PM je dobré si klást otázku, co je na práci PM unikátní = nejde to nahradit strojem? Každopádně na pódiu bylo hodně humoru. Pojďme si ten pozitivní přístup k AI udržet.
👉 Jirka Krátký (PM Consulting) ukázal, jak ohnout punk do hybridního projektového řízení. Něco z waterfallu, něco ze SCRUMu. Mrkněte na jejich knížky. Myslím, že mají Česku co dát.
👉 Jirka Bachel (Joblytics.io) jede nevím na čem, ale chci to taky. Obrovská energie na podiu a vyprávění příběhu u korporátu, firmě a startupu. Korporáty jsou rigidní. Fix time / fix price. Problém. Majitel „standardní firmy“ má většinou strach něco ukazovat lidem v rané fázi a dlouho vyčkává. Startupista se nebojí a střílí demo kamkoliv, přestože ještě nemá co nabídnout.
🗣 Rozdíl je v managementu. Co se bude a nebude dělat musí být dobře definované.
👉 Richard Valoušek (RAUL!) mluvil o tom, jak se komunikuje sportovní akce jako je Jizerská 50. Tu netřeba představovat. Příběh celého závodu a tohle video mi vehnalo slzy do očí. A nebyl jsem jediný. Věděli jste, že závod se jmenuje na počest patnácti nepřeživších českých horolezců? Tady další video důkaz.
👉 Moje maličkost na letošním ročníku mj. přednášela. Jak se bezprostředně před setkáním na schůzku připravit, tak, abyste zanechali co nejlepší dojem a byli v klidu? Rukama si protáhněte mluvidla, naučte se úsměv a buďte ti, co schůzku řídí. Malou ochutnávku najdete i v mém článku 7+1 tipů na bezprostřední přípravu před schůzkou s klientem.
👉 Petr Pacher (essential college) mluvil o učících se organizacích.
🗣 Nabírejte do vedoucích pozic takové lidi, kteří o organizaci pečují tak, jako byla jejich vlastní. #MajitelskeMysleni.
A jak poznat vědomého člověka? Nechte ho na schůzce mluvit o sobě, jak se o své zazdrojování a svůj rozvoj stará.
👉 Karel Dytrych (Freelo) to hlavní otevřel hned v úvodu.
🗣 Největší problém vidíme v lidech. Proto tu je MMA trenér. Ne proto, abyste se naučili lidem dát do držky, ale aby vám ukázal, jak s lidmi pracovat.
A dle výzkumu je 61 % českých projekťáků spokojených ve své práci. Velká paráda.
👉 André Reinders (Reinders MMA) je bojovník trénující další nejen MMA borce a borky.
🗣 Kdo nemá strach, není normální.
Rozdíl v lidech je v tom, jak s tím strachem umí pracovat. Je to moment před velkým vydáním síly. Mám strach ze šelmy, ale dává mi to možnost koncentrovat se na boj. Jak s tím pracuji ve své organizaci?
👉 Petr Bernadič (Každý prodává) se nám pochlubil, že jeho klienti mu píšou o další fakturu. Konkrétní tipy na budování vztahu s klientem. Třeba jim poslat svůj vlastní video medailonek o sobě, aby věděli, s kým se potkají.
👉 Michal Musil (GrowJOB) to poslal jasně.
🗣 V životě nedostanete to, co si zasloužíte. Dostanete to, co si vyjednáte.
Na příkladu Jomkipurské války (1970) nám ukázal, na co se soustředit. Neřešit obsah sporu (kdo dostane Sinajský poloostrov?), ale potřeby obou stran. Výsledek je win win. Potřeba Egypta bylo nepřijít o území a oni o něj nepřišli. Win situace pro Izrael byla dohoda o demilitarizaci území.
👉 Martin Hausenblas (Liftago, Malfini) to prostě celé přejel. To dávám zvlášť.
🗣 Vize bez akce je sen. Akce bez vize je katastrofa.
🗣 Dobří lidé se nehledají, ale přitahují. Vizí. A nesmí být příliš dotažená. Na čem jiném by se ti, které přitáhneš podíleli?
🗣 Buďte takoví, aby pro vás lidi chtěli dělat. Ale pro vás. Osobně. Jsem člověkem, pro kterého lidi chtějí dělat?
Zbytek si přečtěte v prezentacích na webu a komu to nebude stačit, bude sledovat web, protože poslední Project Restart to rozhodně nebyl.
Atmosféru a ty nejdůležitější rady můžete nasát z naší reportáže.
Přijdete příště? Já určitě! 😉