Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

Seznámení s Video Builderem aneb Jak na video kampaň, když nemáte video

Chcete spustit video kampaň, ale chybí vám video? Google přináší řešení ve formě nástroje Video Builder. Jedná se o šablonovité řešení pro přípravu videí, která z nástroje importujete přímo do YouTube kanálu. Složení šablon vychází z doporučení Google pro správnou kreativu, tzv. ABCD frameworku.

Přístupy

Přístupy lze vyjednat napřímo s Google podporou nebo je můžete získat přes on-line formulář. Na počátku je určitě dobré si vyjasnit postup, jak nástroj vysdílet. Důležité je, abyste měli přístupy, které budou funkční jak pro nástroj, tak pro YouTube kanál. Menší problém tkví v tom, že pro nasdílení nástroje je potřeba mít funkční Gmail schránku, kterou ne všichni využívají.

Jakmile máte k dispozici aktivní Gmail je na řadě napojení na YouTube kanál klienta. Klient váš e-mail může přidat do svého kanálu jako vlastníka nebo správce. Výsledkem může být jeden centrální Gmail, kam klienti sdílí své YouTube kanály, s nímž bude spárovaný i Video Builder. V nástroji posléze zvolíte, do jakého kanálu vytvořené video pošlete.

Kreativa

Obsah videa se sám nenaplní, takže doporučuji cca týden před zpřístupněním nástroje připravit grafiku. Vzhledem k tomu, že se jedná o novinku, vám může pomoci Getting Started Workbook od Google podpory. V něm jsou představeny šablony a potřebné rozměry kreativ. A druhým pomocníkem mohou být návody na YouTube.

 

Postup

V builderu můžete vytvořit buď 6, 15 nebo 16s videa. Osobně jsem si vybrala 3 šablony pro 15s reklamy. Tuto délku jsem zvolila hlavně proto, abych mohla sbírat publika pro remarketing a pracovat posléze s uživateli skrze kampaň TrueView for Action. Podmínkou pro sběr publik z videa je totiž jeho minimální délka 12s. Kampaň TrueView for Action se mi už v minulosti osvědčila nejen pro akviziční, ale i výkonnostní video kampaně.

Zadání pro získání kreativ může vypadat třeba takto:

  • Logo: 1000×500.
  • Tři obrázky bez textů: 1920×1080  pro šablonu s názvem Introduce your brand.
  • Dva obrázky: 1920×1920  pro Showcase a product or brand šablonu.
  • Tři obrázky: 1080×1920.
  • Třikrát 1080×1080 a jednou 895×1080 a 1500×1080  pro šablonu Share a promotion.

V některých šablonách se rozměry opakují, takže je můžete využít vícekrát. Komplikace nastává, když nedomyslíte řazení kreativ. V takovém případě se vám obrázky mohou opakovat. U videí, která jsem připravovala, bylo uvedené zadání dostačující.

Před tvorbou kreativ je také dobré projít knihovnu fontů a s klientem či grafikem najít takový, který odpovídá brand manuálu klienta nebo se mu alespoň podobá. Texty jsou limitovány počtem znaků povolené rozpětí se pohybuje od 11 do 32 znaků. V posledním bodě šablony volíte hudbu, která je opět v omezeném množství k dispozici z dostupné knihovny.

Výsledek

Vzhledem k tomu, že je Video Builder bezplatný nástroj s předdefinovanými šablonami, které berou v potaz umístění loga do prvních 5 sekund a umístění CTA na konec videa, je toto řešení super. Jeho využití je vhodné především tehdy, kdy není k dispozici rozpočet na produkci videa. Navíc nejste limitovaní finální podobou kreativ (hudba, animace, fonty, pozicování prvků, které jsou pro značku typické apod.).

Další výhodou nástroje je, že díky němu můžete připravit jak nepřeskočitelný, tak přeskočitelný formát videí, a to s ohledem na best practices pro videa zasazená do online prostředí. Videa nahraná do YouTube kanálu můžete také stáhnout a použít je v jiných reklamních systémech nebo třeba jako obsah na web.

Podle mého názoru má ale Video Builder i pár slabších stránek:

  • Nástroj není součástí rozhraní Google Ads, a proto může vysdílení přístupů od klientů trvat poměrně dlouho.
  • Můžete mít problém vybrat z fontů nabízených v knihovně ten, který bude v souladu s klientovým brand manuálem.
  • U 32znakových textů vycházelo písmeno A na konec řádku.
  • Do budoucna by se mohlo stát, že všechna videa budou velmi podobná.

Proto doufám, že se nástroj bude postupně vyvíjet a získávat nové šablony nebo možnosti jejich úprav tak, abychom ho mohli využívat efektivně i v budoucnu.

Zajímá vás, jaké video nástroj vytvořil pro nás? Tak se mrkněte!

Sdílejte článek

Související články