Správné nastavení účtu, kampaní a reklam je vždy do jisté míry individuální záležitost – jsou to specifika trhu, chování zákazníků a identita produktu nebo služby. To je základem pro vhodné nastavení, které by mělo odrážet realitu.
Pojďme se zaměřit na Facebook Ads – zde reklamy korespondují se samotným businessem, kdy nenásledují a nekopírují jen technické poučky a návody.
Zde je 5 základních otázek, které je třeba si položit při pohledu do reklamní platformy. Na pomoc si vezmeme framework PAVRD, který je dílem naší agentury a nejlépe odpovídá na praktické potřeby, které využije každý – od stratéga až po specialistu, a ke každé fázi si představíme tip, který je vhodné analyzovat a implementovat do správy reklam.
POVĚDOMÍ
Je zapracovaná dlouhodobá kampaň s optimalizací na povědomí o značce, případně krátkodobější s optimalizací na dosah a apelem na intenzivní start kampaně – rozdělením budgetu dle Paretova pravidla 80/20? Netřeba vysvětlovat, že dlouhodobé cíle a kontinuální růst je spojen právě s posilováním povědomí o značce či produktu. V krátkodobém horizontu se samozřejmě můžete zaměřit jen na konverze nebo tržby, ale dlouhodobý plán na tom neustojí.
AKVIZICE
Máte začleněný dynamický prospecting s vlastním výběrem top produktů, například dle prodejnosti? Nevyčerpali jste zároveň v akvizičním cílení svoji potenciální cílovku? To ověříte v přehledu „Nasycení okruhu uživatelů“.
Tip: Pokud se poměr osloveného okruhu uživatelů blíží 80 %, velmi pravděpodobně se to začne projevovat na zdražování výsledků. To je ten správný moment pro hledání nových relevantních okruhů uživatelů.
VÝKON
Reagujete délkou remarketingového okna na chování zákazníků při nákupu a reflektujete tak customer journey? Pomoc při vyhodnocení délky nákupního trychtýře od první návštěvy a pohled na rozpad dat vám může nabídnout „Prodleva“ v Google Analytics. U delších časových období je vhodné v pozdější fázi remarketingu vyselektovat aktivnější zákazníky, kteří provedli více akcí na webu, případně reaktivovat ty nerozhodnější po delším časovém úseku. Ke každému RMK publiku promlouvejte různými způsoby a hledejte, které sdělení dokáže lépe uživatele vrátit do nákupního procesu.
Tip: Často se mi osvědčilo nechat v remarketingu i “volné” dny, aby si uživatel od inzerce odpočinul. Naopak kontinuální remarketing na 30 (i více) dní v kuse je noční můrou uživatelů i zkušených specialistů. 😅
RETENCE
Máte produkt, který je opakovaně nakupovaný (nebo má k tomu potenciál) po určitém časovém období a využíváte publika nakupujících pro vytvoření “reminderu” k opětovnému nákupu? Nebo nabízíte službu, kde je možnost spokojeným zákazníkům po nějaké době nabídnout další služby (cross-sell), případně up-sell prémiovější verze?
Tip: Hledáte-li vhodný časový interval, v jakém se zákazníkům připomenout, vypočítejte si ho podle návodu retence zákazníků.
DOPORUČENÍ
Pracujete se spokojenými zákazníky a snažíte se o jejich aktivní reference? Využijte reverzní ohlas od Seana de Souzy ve formě příspěvků s pobídkou o ohodnocení vašeho produktu. Stejný příspěvek pak použijte jako kreativu v akvizici, případně povědomí. Získáte tak “social proof” o nákupu vašeho produktu a zároveň odbouráte recenzemi výmluvy, proč produkt nekoupit.
Shrnutí:
Vaše kampaně, které mají jít naproti dlouhodobým cílům, nejsou záležitostí výběru jedné či dvou kampaní. Musí jít o soustavy kampaní, které podchycují dílčí cíle celé zákaznické cesty, a je nutné, aby byly šité na míru vašim zákazníkům a vašemu podnikání. Nebojte se postupovat podle PAVRDu.