Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #24: Souboj ChatGPT vs. Bard z pohledu analytika

ChatGPT zahýbal světem i každodenní prací webových a datových analytiků. Alespoň u nás v Tastu. O to více jsme se těšili na oficiální spuštění českého Barda od Googlu. My totiž v Taste máme Google rádi! Denně pracujeme s nástroji, jako je Google Analytics, Google Tag Manager, BigQuery, Looker Studio apod. Chtěli jsme tedy vyzkoušet, jak se Bard bude chovat při stejných dotazech, které jsme testovali v ChatGPT.

Bude lepší? Bude horší? Nebo budou výsledky u ChatGPT i u Barda stejné? Hypoteticky vzato by měl Google o svých nástrojích vědět více a měl by podávat lepší výsledky. Nechte se překvapit! Tentokrát jsme se zkusili ptát pouze v češtině.

Srovnání funkce Mapování

Testovali jsme na následujícím promptu.

Potřebuji mapovací funkci do Google Tag Manageru, potřebuji vytvořit objekt pro tyto klíče item_id, item_name, price a quantity. Hodnoty jsou proměnné se stejným názvem.

Odpověď od ChatGPT

Odpověď od Barda

Kdo je lepší?

Čekali jsme, že Bard odpoví lépe. Bohužel to tak nebylo. Výsledek nebyl lepší ani po zadání dotazu v angličtině. ChatGPT narozdíl od Bardu vytvořil proměnné v téměř dokonalé podobě, a navíc lze jeho odpověď snadněji zkopírovat. Ale správně je ještě potřeba doplnit hranaté závorky, aby šlo opravdu o objekt. Také se nám líbilo, že ChatGPT zároveň správně popsal, jak si vytvořit proměnnou. Tohle Bard nezmínil vůbec. Složitější dotazy ale už nezvládal dobře ani jeden nástroj.

Každopádně ChatGPT vede 1:0.

Srovnání znalosti Google Sheets

A jak jsou na tom nástroje se znalostí Google Sheets?

V Google Sheet bych potřeboval zaokrouhlit číslo na dvě desetinná místa. Jakou funkci pro to použít?

Odpověď od ChatGPT

Odpověď od Barda

Bard odpověď na dotaz ke Google Sheets

Kdo je lepší?

ChatGPT i Bard v tomto dotazu obstály a získaly po bodu. Každý nám dal trochu jiný výsledek, ale v podstatě bylo obojí správně. A pokud byste se chtěli dozvědět o vzorečcích pro Google Sheets více, přečtěte si náš článek Dva tipy, na co si dát u ChatGPT pozor.

Ale zpátky k souboji, zatím to vyznívá lépe pro ChatGPT 2:1.

Srovnání dotazu SQL

Do třetice nás zajímalo, jak se nástroje poperou s SQL dotazy.

Chtěl bych vytvořit dotaz SQL. Předpokládejme, že mám tabulku objednávek, kde každý řádek představuje jednu objednávku. Sloupce tabulky jsou následující: orderId, date, customerId, revenue. Chtěl bych přidat sloupec pořadí, který bude obsahovat číslo představující, kolik objednávek měl tento zákazník do daného data. To znamená, že v tomto sloupci bude uvedeno číslo 1, pokud řádek představuje první objednávku (podle data) daného zákazníka v celé tabulce. Číslo 2 bude zobrazeno v případě druhé objednávky atd. Můžeš mi dát SQL dotaz, který tento vypočtený sloupec do tabulky přidá?

Odpověď od ChatGPT

Odpověď od Barda

Kdo je lepší?

Obě odpovědi vypadají pro laika velmi sofistikovaně, ale správně je pouze odpověď ChatGPT. I na tomto příkladu jsou zatím vidět limity současného Barda, minimálně z pohledu analytika. Výsledky ChatGPT jsou naopak suverénní.

Konečný výsledek je 3:1 ve prospěch ChatGPT. 

ChatGPT zatím v souboji vyhrává

Výsledek je zřejmý, ChatGPT zatím vede a budeme v něm i nadále pracovat. Ale jsme si samozřejmě vědomi toho, že aktuální skóre se může s rychlým vývojem AI velmi rychle změnit. Budeme tedy průběžně zkoušet i Barda, jestli se ve svých schopnostech neposouvá.

Za nás webové a datové analytiky můžeme obecně říci, že pokud nemáte v analytice zkušenosti, tak vám zatím AI moc nepomůže. Ušetří vám sice nějaký čas s psaním dotazů, vzorečků, regulárů nebo mapováním, ale musíte vědět, jak má výsledek vypadat. Na větší pomoc těchto AI nástrojů si tedy ještě musíme počkat.

Nejen o AI bude řeč na Data Restartu. Těšíme se, že na místě s vámi potkáme.

Sdílejte článek

Související články