Magazín ze světa digitálního marketingu
Pozadí vlevo Pozadí vpravo

AI Inside Out #28: Vážný konkurent pro Google, Bing i ChatGPT. Využijte Perplexity.ai v SEO naplno!

David Bureš
David Bureš
9. 11. 2023

Honza Tichý už léta říká, že někdejší vyhledávače se postupně proměnily na odpovídače. Google, Bing, ale i Seznam už totiž stále častěji přímo odpovídají na zadaný dotaz. Tento trend letos ještě více zrychlil nástupem umělé inteligence.

A není se co divit! Pokročilé jazykové modely umožňují nabídnout přirozenější odpověď než klasické vyhledávače. Navíc samotnou otázku už nemusíte pokládat pomocí klíčových slov, ale stačí napsat přirozený dotaz. Do budoucna se tedy může internetové vyhledávání zásadně změnit a dnešní velcí hráči v oboru mohou být nahrazeni.

Jedním z nováčků, kdo po pozicích těchto vyhledávačů hledí, je služba Perplexity.ai. Ukážeme vám, jak funguje a jak ji využít pro SEO.

Komplexní odpovídač se zdroji

Perplexity.ai se otevřeně prezentuje jako odpovídač. Jeho autoři tvrdí, že v této roli má fungovat lépe než klasické fulltextové vyhledávače. Pro generování odpovědi na zadanou otázku totiž využívá umělou inteligenci (konkrétně jazykový model), která má přinášet přirozenější odpovědi.

Hlavní výhodou proti konkurenci typu ChatGPT má být důvěryhodnost poskytnutých odpovědí. Generovanou odpověď totiž doplňují také zdroje poskytovaných informací. Perplexity.ai přitom zdůrazňuje, že používá relevantní zdroje, a to díky vlastnímu search indexu. Naopak ChatGPT si odpovědi často domýšlí a zdroje informací neuvádí, jedině s plug-inem web browsing.

Nejvíce tak Perplexity.ai svými funkcemi připomíná Bing Chat, tedy chatbot na bázi ChatGPT upravený pro vyhledávání informací, jako doplnění klasického vyhledávače Bing. Cílem autorů Perplexity.ai je ale poskytovat komplexnější odpovědi, a to je podle našeho srovnání s Bing Chatem patrné. Odpovědi bývají delší, komplexnější a s vícero uvedenými zdroji. Podobná je však možnost položení dalších, souvisejících dotazů.

Využívejte Perplexity.ai pro SEO

A právě tím se dostáváme k tomu, jak Perplexity.ai mohou využít SEO specialisté. V zásadě zde vidíme dvě možnosti. První je možnost dohledání podkladových materiálů pro chystaný obsah. K hledaným informacím totiž dostanete i jejich zdroj, což se u ChatGPT nedočkáte. Případně ani s rozšířením web browsing nefunguje ChatGPT v tomto směru tak hladce.

Druhou možností je pak urychlení tvorby FAQ. Díky Perplexity.ai si dohledáte další související dotazy a rovnou si můžete vygenerovat odpovědi. Ty následně už jen editujete pro vaše potřeby.

RECENZE: Proč (ne)použít Serpstat SEO Tool

Příklad využití Perplexity.ai v SEO:

Představme si, že chci napsat článek o cestování do San Marina. Perplexity.ai už rovnou pomůže s tipy, které by měly v článku zaznít, a to včetně zdrojů informací:

 

Práce s Perplexity.ai: Návrh s radami

Práce s Perplexity.ai: Návrh s radami

 

Odpověď v českém jazyce získáte jednoduše příkazem „odpověz česky“. Jako u jiných jazykových modelů je pak pořád vhodné zkontrolovat, zda uváděné informace jsou opravdu pravdivé. Perplexity.ai následně k tématu navrhne i další související dotazy:

 

Práce s Perplexity.ai: Související dotazy

Práce s Perplexity.ai: Související dotazy

 

S těmito dotazy potom můžete pracovat v samotném textu nebo v rámci FAQ na závěr článku. Případně můžete vaši práci také kombinovat s prací v ChatGPT. Pomocí ChatGPT si vygenerujete související dotazy a na ně si následně necháte odpovědět v Perplexity.ai:

 

Práce s Perplexity.ai: Spolupráce s ChatGPT

Práce s Perplexity.ai: Spolupráce s ChatGPT

Práce s Perplexity.ai: Využití návrhů z ChatGPT

Práce s Perplexity.ai: Využití návrhů z ChatGPT

Cena Perplexity.ai a další funkce

Využívat můžete také aplikaci pro chytré telefony nebo rozšíření do Chromu. Toto rozšíření umí např. vyhledat požadované informace jen v rámci zadané domény nebo třeba sumarizovat obsah prohlížené stránky.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Jak využít funkci Advanced Data Analysis v SEO

Perplexity.ai je v základním nastavení bezplatná služba. Zkrátka se jen zaregistrujete pomocí e-mailu. Můžete si ale vybrat i placenou verzi Plus za 20 dolarů měsíčně, respektive 200 dolarů na rok. Plná verze umožňuje přístup k jazykovým modelům Claude-2 či GPT-4, stejně jako možný přístup k API nebo možnost nahrávání souborů.

 

Perplexity.ai Plus: Ceny

Perplexity.ai Plus: Ceny

Perplexity.ai jako budoucnost vyhledávání

Služba Perplexity.ai je hezkou ukázkou toho, do jaké podoby se mohou vyvinout dnešní fulltextové vyhledávače, až do nich bude plně integrována umělá inteligence. Svým charakterem hodně připomíná Bing Chat. Nicméně poskytované odpovědi bývají komplexnější a doplněné o relevantnější zdroje.

Na druhou stranu může být Perplexity.ai pro některé české uživatele nevyhovující. Přestože totiž položíte svou otázku v češtině, často přejde do angličtiny. To je ale zřejmě tím, že službu zatím nelze přepnout do češtiny. Jako SEO specialisté ho pak můžete využít různými způsoby, ať už pro dohledání potřebných informací pro tvorbu obsahu, nebo třeba pro generování FAQ.

Více k tématu:

Sdílejte článek

Související články